2006-1018-mobr-18A.gif
2006–1018-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2006-1018-vobr-18A.jpg
Fotografie: Jezdí na elektřinu. (Prototyp elektromobilu francouzské firmy Courreges přijíždí na Martova pole do Paříže). – Autor: Martin Uhlíř • Autor: Respekt

Náš vůz se jen zvolna probíjí dopravní zácpou na okraji francouzské metropole. Tři ucpané dálniční pruhy v našem směru, tři ve směru protějším. Kam až oko dohlédne, všude stojí kolony. Ironií je, že míříme na přehlídku automobilů, která se koná pod heslem „trvale udržitelná mobilita“.

Všechna ta auta na zablokované dálnici mají jedno společné: spalují benzin nebo naftu. V celosvětovém měřítku je na ropě založeno 95% dopravy. A situace se prakticky vůbec nemění k lepšímu. Kdybychom se v budoucnu zbavovali ropné závislosti stejně rychle jako dosud, i v roce 2050 by zůstal podíl alternativních paliv stejně zanedbatelný jako dnes.

Nad světlou budoucností ve znamení rostoucí spotřeby „černého zlata“ se přesto stahují mračna. Ropa sice poteče do rafinerií ještě desítky let, už to ale nejspíš nebude ropa levná.

Poklidná atmosféra, která v automobilových kruzích až dosud vládla, se proto začíná měnit. Je to znát na letošním ročníku přehlídky ekologických automobilů Challenge Bibendum, kterou pořádá firma Michelin a jíž se účastní především velké automobilky.

Mezi obecnými hesly o nutnosti učinit auta vstřícnější k životnímu prostředí, s nimiž se na této akci nešetřilo ani v minulých letech, zaznívají letos i mnohem konkrétnější výroky: levná ropa zřejmě končí, změny na automobilovém trhu mohou začít probíhat velmi rychle. A protože žádný opravdu dobrý způsob, jak…

200625-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200625-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte