Sklonit hlavy a šlapat, radí svému týmu premiér Itálie. Ta po těsném volebním výsledku – na rozdíl od Německa či Polska – rychle sestavila většinový kabinet.

Byly to v dubnu „americké“ volby ve smyslu vyrovnaného souboje dvou lídrů? Výsledkem ano, jenže podle italských pravidel dostal vítěz bonus 60 mandátů. Také proto mohla levicová Jednota i v podmínkách evropského poměrného systému již za několik týdnů představit většinový kabinet. Tak zní zpráva z květnového Říma. Romano Prodi sestavil vládu, a poté začal hovořit i o prvních konkrétních krocích.

Podpořit, nebo vstoupit

Il Professore má trochu smůlu: když přesně před deseti lety jako premiér poprvé vstupoval do římského paláce Chigi, čekal ho boj s vysokým zadlužením, aby se Itálie mohla stát členem eurozóny. Nyní rovněž přebírá zemi v situaci, která rozhodně není růžová.

Vláda levého středu nevznikala lehce; o posty se dohadovaly dvě největší strany v rámci Jednoty – Levicoví demokraté a Kopretina. Menší spojenci pak často hrozili tím, že vládu sice v parlamentu podpoří, přímo do ní ale nevstoupí. A to by byla předzvěst Prodiho konce. Bývalý předseda Evropské komise ale nakonec partii zvládl. Plusem je pro něj hlavně skutečnost, že do kabinetu vstoupila velká většina lídrů jednotlivých stran. Budou tak mít o důvod víc vládu nepotopit; riskovali by totiž ztrátu vlastního mocenského postavení.

Co se týče konkrétního složení Prodiho týmu,…

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte