Historická výročí nabývají v Číně magického významu. Nedají se zakázat, leda přejít mlčením nebo odbýt frázemi. To se také až na výjimky stalo u příležitosti čtyřicátého výročí vypuknutí Kulturní revoluce.

Opožděné připomenutí

Orgány pro tiskový dozor instruovaly čínská média, aby se tématu vyhýbala. Ne všechna se bezvýhradně podřídila. V tisku se ve dnech kolem 16. května objevily ojedinělé zmínky o útrapách obětí kampaně, zpravidla šikovně vpašované do jinak neškodných článků na nesouvisející témata.

Z oficiálních tiskovin se k výročí Kulturní revoluce autoritativně vyjádřil pouze ústřední deník Kuang-ming ž’-pao: chyby a přehmaty byly dávno napraveny příslušnými rezolucemi ÚV a Teng Siao-pchingovou teorií o „praxi jako jediném kritériu pravdy“. Netřeba se zaobírat chmurnou minulostí, hleďme raději do budoucnosti.

Chmurné minulosti se tak ve dnech kolem výročí věnovali pouze čínští blogeři a internetoví esejisté, např. předseda nezávislého Pen klubu Liou Siao-po. Že je nicméně Kulturní revoluce relevantní i pro mainstreamová média, se názorně projevilo minulý týden, kdy si několik odvážnějších redaktorů vyložilo vyhýbavé odpovědi ministra kultury Sun Ťia-čenga na dotěrné otázky agentury UPI jako signál, že téma je opět odtabuizováno. V pátek se v provinčním tisku objevily hned čtyři články připomínající – s desetidenním zpožděním – uplynulé výročí.

Červení a černí

Proč je odkaz…

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte