Ekonomické nálady Evropanů nemají logiku. Vidět je to v Rakousku: zatímco tamní hospodářství je díky rozšíření EU v nebývalé kondici, dvě třetiny Rakušanů stále považují přijetí nových členů za chybu.

Vstupem dalších deseti zemí k prvnímu květnu 2004 a dalších pětasedmdesáti milionů lidí provedla Evropská unie největší rozšíření ve své historii. V předvečer tohoto rozhodnutí byly rakouské noviny plné tvrzení, že kvůli útoku levných pracovních sil z východní Evropy domácí pracovní trh zkolabuje. Platby do společné evropské kasy ve prospěch nových členů zruinují vídeňský rozpočet, zněly další obavy. Jenže po dvou letech je realita jiná, tedy spíš opačná.

Rakousko těží z blízkosti k novým členským zemím. Příchod pracovních sil se většinou omezil na sezonní pracovní síly v zemědělství, které se ale v Rakousku objevily už před rozšířením. Cizinci z nových členských zemí se v současné době podílí méně než jedním procentem na práceschopném obyvatelstvu této alpské republiky. Navíc pomohli obsadit volná místa nejen v zemědělství, ale i cestovním ruchu, kde Rakušané mezi svými dost lidí nenašli. Byť velkou roli v tom samozřejmě hraje i přechodné omezení ucházet se v Rakousku o práci. Studie Evropské komise ukazují, že nynější migrace pracovních sil přináší našemu jižnímu sousedovi hospodářské výhody. Stejně jako Irsku, kde příchod pracovních sil z východní Evropy prodlužuje ekonomický vzestup, nebo ve Velké Británii.

Už v roce 1989 po pádu železné opony…

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte