2006-802-mobr-05A.gif
2006–802-mobr-05A.gif • Autor: Respekt

2006-802-vobr-05A.jpg
Fotografie: Expertky na organizaci a management. – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

V poslední době o tom Kristina přemýšlí častěji. Snad by to bylo hezké. Snad by to skutečně bylo tak, jak všichni říkají: Skvělé. Naprosto mimořádné. Úplně jiná dimenze. Mnoho času na rozmýšlení přitom pětatřicetileté Kristině nezbývá: pokud ještě vůbec chce mít dítě, musí s tím pomalu něco dělat. „Ale to bych musela úplně změnit životní styl,“ říká. A to není lehké, protože ona má svůj dosavadní životní styl přece jen hodně ráda.

Ženy jako Kristina jsou problém – a to nejen v Česku. Vystudovaly vysokou školu, mluví několika cizími jazyky, vydělávají hodně peněz, cestují, užívají si života – ale děti neporodí. Mnoho evropských států proto už zápasí nejen se stárnutím společnosti, ale také s tím, že se vysoce kvalifikovaní lide z tzv. „střední vrstvy“ stále méně reprodukují. Téměř 40 procent německých vysokoškolaček nemá žádné děti. V České republice není to číslo o moc nižší. Není tedy divu, že v současné volební kampani hraje rodinná politika až překvapivě velkou roli. Pozoruhodné však je, že se veřejná debata točí výhradně kolem finanční podpory rodin. Ale ženy jako Kristina nepotřebují k rozhodnutí pro dítě peníze. To, co potřebují, je realistická perspektiva, že se v dohledné době budou moci vrátit do života, na který dlouho studovaly a pracovaly, a že těhotenství neznamená konec všech jejich zájmů a plánů.

Ó, to je dobré

&„…

200620-vobr-01obalkaVelka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200620-vobr-01obalkaVelka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte