Snaha o humanizaci a zlepšení přístupu k pacientům se prosazuje ve všech oborech medicíny, ale v porodnictví se zatím zoufale minula s očekáváním. Většina matek hospitalizovaných v porodnici totiž nejsou pacientky, ale zdravé ženy, které porodnickou instituci chápou jako službu. Porodníci naopak chápou ženu jako ne zcela svéprávný objekt, ze kterého je třeba vybavit dítě. Hrubé podcenění psychiky zrodilo mezi matkami hnutí, které začíná vyhrávat dílčí bitvy. Co vlastně ty problematické ženy chtějí, a proč dokonce některé chtějí rodit doma? Ono klíčové heslo zní přirozený porod.

Porod je fyziologickým procesem založeným na instinktech a je to velmi intimní akt. Ve hře jsou rodidla stejně jako u soulože, dokonce i stejné hormony. Jde vždy o emočně vypjatou situaci. Tato pudovost, kdy se ženě posune vědomí a chování je mimo kontrolu šedé kůry, je pro ostatní účastníky velmi nepříjemná. Je to podobné jako být pasivně přítomen sexuálnímu aktu. V zaměstnancích porodnice každodenně vystaveným vzdechům a sténání to spouští obranné mechanismy v podobě komisního chování. Správná rodička rodící v nemocnici se chová kultivovaně, poslouchá pokyny a spolupracuje – rodí frigidně. Porodník koriguje ženino chování psychotropními léky, analgetiky či anestetiky, čímž zajišťuje „klid na práci“. Jenže jde o přelstění přírody. Ten vyšinutý stav, který v běžné české porodnici nelze tolerovat, pomáhá rodičce být v souladu se svými instinkty a instinkty dítěte. Jde o…

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte