2006-644-mobr-12REI.gif
2006–644-mobr-12REI.gif • Autor: Respekt

2006-644-vobr-12REI.jpg
Fotografie: Kresba. • Autor: Respekt

Strhne Viktor Orbán vítězství na pravici? Po prvním kole voleb má šanci jen velmi malou, uvidíme za týden. Ale byť zřejmě neuspěje a v Maďarsku, které jako jediná postkomunistická země ještě nepoznalo předčasné hlasování, vládní strana v podobě Gyurcsányho socialistů poprvé obhájí svůj mandát, nebude to znamenat konec Orbánovy dráhy – vždyť je mu teprve 42 let. Přesto je nejenom nejvýznamnějším maďarským politikem, ale i symbolem období od pádu komunismu včetně všech jeho nadějí i zklamání. Své straně Fidesz vládne pevně od roku 1993. A i když v ní zaujímá dominantnější pozici, než je zvykem v západní Evropě, a silnější, než bylo například postavení Václava Klause v čele ODS v polovině 90. let, už teď některé hlasy volají po jeho odchodu. Orbán je totiž jejím největším trumfem, ale zároveň i největší slabinou.

Liberálové leví a praví

Maďaři vlasatého Orbána s divokým strništěm poznali v roce 1989 jako nejzajímavějšího z řečníků u rakve s ostatky reformně komunistického premiéra Imre Nagye, popraveného v roce 1958. Upozornil na sebe radikalismem a ochotou vyslovit to, co se ostatní ještě vyslovit báli: například otevřeně požadoval odchod sovětských jednotek z Maďarska. Řečnil ve jménu jím spoluzaloženého Svazu mladých demokratů (Fidesz), nekomunistické mládežnické organizace, jež přerostla ve středolevou liberální stranu. V polovině 90. let byla velkou nadějí maďarské…

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte