Když Česko nedávno navštívil ruský prezident, povzdechl si náš bývalý velvyslanec v Moskvě nad bezradností naší zahraniční politiky vůči této zemi (Říci Putinovi ne, Respekt č. 10/2006). To stojí za další debatu. Ona takzvaná bezradnost ohledně zemí, jako je Rusko nebo Čína, totiž mnohdy vyplývá z faktu, že ne vždy víme, co chceme, ne vždy víme, jak náš požadavek formulovat – a především nejsme při sdělování výhrad a našich postojů bráni příliš vážně. Proto mnohdy ty rozpaky. Důvodů je několik.

Hlava s máslem

Vysvětlovat malou vážnost faktem, že naše země nepatří mezi politické, vojenské, ale ani ekonomické mocnosti, je jistě možné, ale nevysvětluje to problém zcela. I malé země mohou být na mezinárodním diplomatickém poli autoritou. Musí ovšem splňovat několik základních předpokladů.

Prvním předpokladem je kontinuita, předvídatelnost a stabilita našich zahraničněpolitických postojů. Druhým pak je důvěryhodnost společenských elit, především politické reprezentace. Třetím je úroveň celé společnosti, vzděláním a kvalitou státní správy počínaje a soudnictvím konče. Nemalou roli hraje i míra korupce a historický vývoj. Pojďme některé z těchto podmínek jen krátce okomentovat.

Naše zahraničněpolitické postoje jsou zajisté dlouhodobě stabilní, co se týče vztahů ke Kubě či Bělorusku, ale ty nejdůležitější vůči EU jsou poznamenány mírně řečeno nestabilitou. Jen pro příklad. Vláda prosazuje Směrnici o službách tak, jak ji připravila…

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte