Nejvyšší soud pracuje dál, ale jen samospádem. Za zavřenými dveřmi kanceláří se dva tábory tiše přou o budoucnost. Nejen svou vlastní, ale celé české justice.

Všech šedesát soudců Nejvyššího soudu v Brně se shodne v jednom: prezidentským odvoláním jejich šéfky Ivy Brožové tady moc výkonná neoprávněně zasáhla do moci soudní. Hlava státu má totiž podle zákona právo jmenovat, ale už nikoli dávat palec dolů. Ale jinak se už brněnský tým neshodne ani na tom, kdo ho teď vlastně řídí. Podle jedněch je to dál Iva Brožová, protože ji prezident odvolal bez zákonných podkladů. Podle jiných je to dosavadní zástupce Pavel Kučera, protože prezidentovo odvolání je platné. Ale vlastně ještě jedna shoda tu vládne: tahle věc se stane důležitým precedentem a ovlivní další život české společnosti.

Charisma podmínkou

Vysvětlovat něco veřejnosti se ale členům Nejvyššího soudu nechce, trvá dva dny, než tisková mluvčí Marika Komoňová najde k hovoru s tiskem jednoho z třiadvaceti soudců, kteří podepsali petici pro odchod předsedkyně Brožové. „Měl by tam být někdo schopnější,“ říká čtyřicátník Petr Vojtek o své šéfce. „Nicméně způsob odvolání byl nešťastný a vyvolal pochybnosti, zda je takový postup vůbec možný. Ještě nikdy to tu nebylo.“ Proto si ostatně předsedkyně Brožová vynutila na Ústavním soudu předběžné opatření, které její odvolání pozastavilo. Petičníci sice chtějí, aby Brožová „v zájmu justice“ stáhla své…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte