Osud je jako vlak, jednou do něj nasednete a vezete se až na konečnou. Vystoupit už nejde. Problém je, že člověk někdy neví, kdy vlastně do té lokálky nastupuje. U věhlasného amerického spisovatele Trumana Capoteho to prý začalo cestou na jeho nejslavnější reportáž, ze které vznikl známý bestseller jménem Chladnokrevně (In Cold Blood). Alespoň to tvrdí tvůrci filmu Capote, který minulý týden vstoupil do našich biografů.

Film se snaží zachytit klíčovou periodu Capoteho života, tedy období asi šesti let, kdy spisovatel pracoval na svém stěžejním díle. Jak známo, na začátku stála krátká zpráva v New York Times z listopadu 1959: na venkově v Kansasu došlo k zatím neobjasněné vraždě čtyřčlenné farmářské rodiny. Capote, sám původem z amerického Jihu, cítil, že je to téma pro jeho životní dílo. Nasedl do vlaku do Kansasu a vybral si tak svůj osud. Román Chladnokrevně byl zfilmován vzápětí po svém vydání v roce 1966. Dnešní tvůrci v čele se scenáristou Danem Futtermanem a režisérem Bennettem Millerem se jej rozhodli znovu vzkřísit, jenže s tím rozdílem, že tentokrát je do příběhu zahrnut i spisovatel. Jde o jeho prožitek a silný emocionální vztah, který se vytvoří mezi ním a vrahem Perry Smithem, jenž je nakonec odsouzen k smrti. Capoteho zkušenost, kterou procházel při psaní knihy, zkrátka ještě čekala na filmové vyjádření. Je to zkušenost, ze které se spisovatel už nikdy nevzpamatoval. Následovala už jen sláva, samota a drogy.

Sluší se připomenout, že film si…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte