mobrazek_21.gif
mobrazek_21.gif • Autor: Respekt

vobrazek_21.jpeg
Fotografie: Susanne Osthoffová – první unesená Němka. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Kdykoli se dostane na svobodu rukojmí držené teroristy, bývá to důvodem k radosti – byť tato radost někdy překrývá ústupky únoscům. To platilo i pro Susanne Osthoffovou, vůbec prvního německého občana uneseného v Iráku, ale jen krátce. 43letou archeoložku a humanitární pracovnici, žijící v Iráku již deset let a přestoupivší na islám, zajali 25. listopadu údajně Zarkávího lidé a 17. prosince ji vysvobodilo údajně úsilí německé diplomacie. Minulý týden se však v německém tisku objevily pochyby o iráckých aktivitách Osthoffové. „Na radost z jejího propuštění padl stín a roste každým dnem,“ napsal deník FAZ.

A hned vypočítává nesrovnalosti. Osthoffová se po svém osvobození nevrátila do Německa, nýbrž zůstává v Iráku. Nejprve odmítla komunikovat s médii, ale pak se rozhodla poskytnout rozhovor pro al-Džazíru. A lidé, nastojte: zatímco se o ní vždy tvrdilo, že mluví plynně arabsky, na arabsky položené otázky odpovídala anglicky. A jak to vypadá ve skutečnosti s její humanitární a archeologickou aktivitou? Jisté je prý jen tolik, že v roce 2003 doprovázela zásilku léčiv organizace Medeor do Iráku. Na severu země pak úspěšně žádala americkou armádu, aby uchránila archeologické naleziště. A co hůře: list naznačuje, že Osthoffová mohla mít něco společného se Spolkovou zpravodajskou službou, neboť se stýkala s jejími spolupracovníky v Bagdádu. Je to zločin? Z výše řečeného plyne snad…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte