Díky klasikovi ví i průměrný absolvent základní školy, že lásky čas u nás nadchází teprve s májem. V máchovských komentářích najdeme dokonce spekulace, že i to je příliš brzy – básník prý podlehl literárním vzorům z vlídnějších krajů, ale v české kotlině bývají noci počátkem května ještě dost chladné. Valentýnský povyk v půli února se proto může jevit jako úplný nesmysl, který si vymysleli květináři, aby svému artiklu zajistili odbyt i mimo sezónu. Příroda je ovšem mocnější než literární rozbory. Slavíci sice přitáhnou až někdy za čtvrt roku, růže vzdychají leda ve sklenících a šepot mechu není pod závějemi slyšet, zato kočky mi za únorových nocí řvou pod oknem tak láskyplně, že se nevyspím.

Když se nám loni zaběhl kocour Arnold, řekli jsme si, že už si raději nebudeme na žádné další přítulné zvíře s tuláckými sklony zvykat. Zanedlouho ovšem dcera přinesla Elišku, plaché kotě s pohnutým osudem, jež bylo nalezeno polomrtvé v příkopu, kam je s polámanou pánví odhodil nějaký automobil. Zachránci nechali mládě draze vyléčit, pak ale zjistili, že u jejich vlastního děcka vyvolává vážnou alergii, a hledali, kdo by se ho ujal. Dnes už Eliška povyrostla, a přestože zůstává křehkou bytůstkou, vydobyla si svým rezolutním hláskem respekt dokonce u našeho chlípného jezevčíka. Ven ji nepouštíme, dokud nepodstoupí nezbytnou kastraci, protože by ji koťata vinou poškozené pánve mohla zabít, ale nějaká ta molekula její přitažlivosti kolem domu asi poletuje. Vytrvale tu brousí…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte