0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov19. 2. 20055 minut

Lidovci řekli premiérovi Ne

Dokud šlo ještě o tragikomické okolnosti půjčky Stanislava Grosse na koupi luxusního bytu, zůstávali koaliční partneři ČSSD na straně předsedy vlády. Jenže na přelomu předminulého a minulého týdne začal dostávat jasné obrysy příběh, který Grossův nevyjasněný dluh za byt co do závažnosti hravě přebije.

Dokud šlo ještě o tragikomické okolnosti půjčky Stanislava Grosse na koupi luxusního bytu, zůstávali koaliční partneři ČSSD na straně předsedy vlády. Jenže na přelomu předminulého a minulého týdne začal dostávat jasné obrysy příběh, který Grossův nevyjasněný dluh za byt co do závažnosti hravě přebije – podivné podnikání jeho manželky Šárky. Šéf lidovců Miroslav Kalousek rozpoznal jako první hranici mezi aférou, kvůli níž nestojí za to ohrožovat vládu, a skandálem, který už kabinet poškozuje natolik, že je lepší riskovat jeho pád. Výzva křesťanských demokratů, aby Gross podal demisi, ovšem prozatím zůstala viset ve vzduchu: premiér počastoval lidovecké ministry stejným apelem a odebral se na dovolenou. Pochod za rozuzlením dramatické společenské hádanky tedy pokračuje – a tady jsou jeho zásadní milníky.

Pohár přetekl

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ke konci předminulého týdne měla aféra Gross našlápnuto ke konci. Koalice se za premiéra postavila a její poslanci opakovali, že skandál není dostatečnou rozbuškou, aby vyhodil do povětří celou vládu a uvrhl zemi do politické nejistoty. Pak ale Gross do kamer České televize přiznal, že za půjčku, kterou eBanka poskytla jeho manželce na mnohamilionový byznys, ručila Libuše Barková – dáma pohybující se v těsné blízkosti největšího pražského nevěstince Escade. Den poté se Miroslav Kalousek přestal ohlížet na politickou stabilitu. „Individuální problémy pana premiéra ohrožují akceschopnost vlády České republiky,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc