0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika19. 2. 20055 minut

Hokejové hvězdy jsou postradatelné

Severoamerická Národní hokejová liga (NHL), cirkus s ročními příjmy převyšujícími dvě miliardy dolarů (jedna dvacetina příjmů českého rozpočtu), se definitivně zadrhl. Šéf NHL Garry Bettman minulou středu oznámil, že nejslavnější hokejová soutěž na světě nezačne. Zatím pouze jednou neměla trofej pro vítěze – slavný Stanley Cup – svého majitele. Bylo to v roce 1919, kdy byla zrušena finálová série kvůli epidemii španělské chřipky. Tentokrát ale hokejisté za celou sezónu nevyjeli ani jednou na led a navíc na tom někteří majitelé klubů ještě vydělali.

Ondřej Koumal

Severoamerická Národní hokejová liga (NHL), cirkus s ročními příjmy převyšujícími dvě miliardy dolarů (jedna dvacetina příjmů českého rozpočtu), se definitivně zadrhl. Šéf NHL Garry Bettman minulou středu oznámil, že nejslavnější hokejová soutěž na světě nezačne. Zatím pouze jednou neměla trofej pro vítěze – slavný Stanley Cup – svého majitele. Bylo to v roce 1919, kdy byla zrušena finálová série kvůli epidemii španělské chřipky. Tentokrát ale hokejisté za celou sezónu nevyjeli ani jednou na led a navíc na tom někteří majitelé klubů ještě vydělali.

Miliardáři versus milionáři

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V září loňského roku oznámili majitelé tzv. výluku – přerušení ligy, aby donutili hráče snížit platové požadavky. Jde o klasický spor o uzavření nové kolektivní smlouvy o mzdách – jen s tím rozdílem, že na jedné straně jsou hráči – milionáři, zastoupení Asociací hráčů NHL (NHLPA), a na druhé miliardáři – majitelé klubů (NHL). Poslední kolektivní smlouva vypršela loni. Byla platná od roku 1995 a hráčům přinesla pohádkové příjmy. Ale už její uzavření provázely podobné spory jako nyní a sezóna 1994/95 se smrskla v základní části díky výluce ze strany klubů na pouhých 48 zápasů z 82.

Ačkoli tehdy majitelé klubů předpokládali, že se jim touto smlouvou podaří zastavit či alespoň zpomalit dramatický nárůst platů hráčů, stal se pravý opak. Několik bohatých klubů začalo stejně hráče přeplácet a donutilo tak i menší kluby držet krok. V…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc