0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí12. 2. 20056 minut

Šance na nový začátek

Vstřícnými slovy se na své první oficiální návštěvě uvedla v Paříži americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová: „Amerika vítá prohlubující se sjednocování Evropy. Měli jsme v minulých letech neshody, nyní však nastala doba k napsání nové kapitoly v našich vztazích, v našem spojenectví.“ I z evropské strany zněla slova o společných hodnotách a novém počátku. Už podle množství vzájemných poklonků se zdá, že americko-evropské vztahy jsou skutečně na lepší cestě. Hluboké rozpory mezi USA a značnou částí Evropy sice trvají, doba ledová ve vzájemných vztazích však už patří minulosti.

Fotografie: Je vzdělaná a má přehled – pro Evropany je Condoleezza Riceová mnohem příjemnější partner než George Bush. (Na snímku spolu s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem, 9. února 2005 v Bruselu.) • Autor: Respekt
Fotografie: Je vzdělaná a má přehled – pro Evropany je Condoleezza Riceová mnohem příjemnější partner než George Bush. (Na snímku spolu s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem, 9. února 2005 v Bruselu.)
Fotografie: Je vzdělaná a má přehled – pro Evropany je Condoleezza Riceová mnohem příjemnější partner než George Bush. (Na snímku spolu s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem, 9. února 2005 v Bruselu.) • Autor: Respekt

Vstřícnými slovy se na své první oficiální návštěvě uvedla v Paříži americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová: „Amerika vítá prohlubující se sjednocování Evropy. Měli jsme v minulých letech neshody, nyní však nastala doba k napsání nové kapitoly v našich vztazích, v našem spojenectví.“ I z evropské strany zněla slova o společných hodnotách a novém počátku. Už podle množství vzájemných poklonků se zdá, že americko-evropské vztahy jsou skutečně na lepší cestě. Hluboké rozpory mezi USA a značnou částí Evropy sice trvají, doba ledová ve vzájemných vztazích však už patří minulosti.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ofenziva olivové ratolesti

Hodnotu slov Condoleezzy Riceové podtrhává to, že je pronesla právě ve Francii, vnímané Američany jako centrum antiamerikanismu a symbol nevděku – americká veřejnost se dodnes domnívá, že Francouzi nejsou Americe dostatečně vděčni za opakované osvobození z německého područí a za ochranu před rozpínavostí komunismu. Pro Spojené státy však – i přes rostoucí význam asijské oblasti – zůstává Evropa spojencem číslo jedna. S evropskými zeměmi spojují Ameriku historické kořeny i dlouholeté alianční vazby. Na nikoho USA tolik nespoléhají jako právě na evropské země, a i proto Bushovu administrativu v uplynulých letech mrzelo, že právě ona je spojována s hlubokou krizí ve vzájemných vztazích.

Personální změna ve vedení americké diplomacie je tak…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc