0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory12. 2. 200512 minut

Je věcí každého, s čím do politiky jde

IVAN LANGER (38) vystudoval medicínu v Olomouci a práva v Praze. Celou kariéru prožil ve státní správě a politice. Začínal jako tajemník ministra spravedlnosti, od roku 1996 je nepřetržitě poslancem ODS, od roku 1998 místopředsedou sněmovny. Je považován za jednoho z hlavních spojenců současného předsedy strany Mirka Topolánka, v jeho stínové vládě je ministrem vnitra. Byl místopředsedou ODS v letech 1998–2002, znovu zvolen na loňském kongresu. I. Langer je ženatý a má dvě děti.

Fotografie: Ivan Langer. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Ivan Langer. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

IVAN LANGER (38) vystudoval medicínu v Olomouci a práva v Praze. Celou kariéru prožil ve státní správě a politice. Začínal jako tajemník ministra spravedlnosti, od roku 1996 je nepřetržitě poslancem ODS, od roku 1998 místopředsedou sněmovny. Je považován za jednoho z hlavních spojenců současného předsedy strany Mirka Topolánka, v jeho stínové vládě je ministrem vnitra. Byl místopředsedou ODS v letech 1998–2002, znovu zvolen na loňském kongresu. I. Langer je ženatý a má dvě děti.

Reklama

ODS slibovala, že nevyjasněné příjmy premiéra a jeho ženy nenechá padnout pod stůl. Nakonec zůstalo jen u několika interpelací. To už bylo opravdu všechno?

Nejsme strana, která si libuje v rozehrávání mediálních afér. Máme základní obavu, aby jeden problém nezastínil podstatné věci: s ČSSD se chceme utkávat ve věcných tématech jako daně, zdravotnictví, penze, nikoli Grossův byt.

Říkáte ale, že premiér už ohrožuje pověst země.

Ano, k předchozímu A platí i toto B. Naše vystoupení však bylo úměrné možnostem, které jsme dostali: žádali jsme samostatný bod na schůzi sněmovny, koalice však byla proti.

V minulosti jste vyvolali hlasování o nedůvěře kvůli menším věcem. Proč ne teď?

Vzhledem k jednotnému postoji koalice bylo předem jasné, že by to bylo jen prázdné gesto. A prázdná gesta nemám rád.

Jakou roli v tom hraje, že i sama…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc