mobrazek_243.gif
mobrazek_243.gif • Autor: Respekt

vobrazek_243.jpeg
Fotografie: Urs Widmer. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Švýcarský prozaik a dramatik URS WIDMER (1938) patří mezi nejvydávanější autory německy psané literatury a za svá díla získal řadu literárních ocenění. U nás zatím příliš známý není. Seznámit se s uměním tohoto „specialisty na hlubokou nevážnost“ se však mohli návštěvníci Hanáckého divadla, které za inscenaci Widmerova dramatu Top Dogs získalo ocenění za nejlepší provedení německojazyčné hry.

Jedním z utkvělých témat nizozemského autora Leona de Wintera je situace spisovatele, který je „světově známý v Nizozemsku“. Švýcarsko je co do velikosti s Nizozemskem srovnatelné. Není vám taky těsné?

Těsnost, to je pro Švýcarsko hotový pojem. Ten termín se objevil někdy v 60. letech a od té doby se už tradičně hovoří o švýcarské uzavřenosti, těsnosti. Pro obojí byl v naší historii dostatek důvodů. Hlavně během druhé světové války, kdy byli Švýcaři odkázáni sami na sebe. Určité bariéry ve vztahu k Evropě i okolnímu světu zůstaly zachovány po válce, je jich ale čím dál tím méně.

Srovnání s Nizozemskem není přesné – Holanďané tvoří uzavřený jazykový celek, zatímco u nás se hovoří čtyřmi jazyky, z nichž tři jsou navíc napojeny na širší kulturní kontexty mimo švýcarské hranice. Moji krajani se tak bez problémů stávají účastníky německého kulturního dění. Ať se nám to líbí, nebo ne. Já sám se považuji za německého spisovatele:…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte