Reklama
 
v49.gif

2005/49

Koupit vydání
v48.gif Vydání 27. 11. – 4. 12. 2005 v50.gif Vydání 11.–18. 12. 2005
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, děkuji za zájem a důvěru všem našim předplatitelům, kteří se rozhodli to s námi v příštím roce zkusit. Věřím, že vás dostatečně zajímavým čtením nezklameme. Totéž poděkování se samozřejmě vztahuje na všechny naše čtenáře. Jinak z obsahu nového Respektu vás chci upozornit na články z předvolební politické scény. Jde o <A HREF="http://respekt.cz/c1-36252430-nejvic-vycitam-teto-vlade-dluhy">rozhovor</A> s předsedou ODS, dále <A HREF="http://respekt.cz/c1-36252230-paroubek-svadi-havla">komentář</A> redaktora BBC Petra Fischera o sbližování Jiřího Paroubka a Václava Havla, zatřetí o <A HREF="http://respekt.cz/c1-36252290-rekni-karaskovi-ne">pohled</A> na jednoho z posledních disidentů ve vrcholné politice Svatopluka Karáska a konečně nepřehlédněte naši <A HREF="http://respekt.cz/c1-36252340-rovna-dan-dobyva-cesko">analýzu</A> jednoho z hlavních předvolebních slibů ODS. Srdečně zdraví
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Poslanci schválili nový trestní zákon. Česká republika rozhořčeně odmítla britský návrh na seškrtání rozpočtu Evropské unie v položkách určených na rozvojovou pomoc novým členům. Zemřel George Best. Ministerstvo životního prostředí dalo souhlas ke stavbě meziskladu jaderného paliva v prostorách atomové elektrárny Temelín. Průměrná mzda vzrostla na 18 883 korun měsíčně. Meteorologové oznámili, že současné noční mrazy budou pokračovat, ale protože sv. Kateřina byla na ledě, nelze vyloučit, že Vánoce budou na blátě.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Co se děje ve světě Helena Březinová Kulturní tip Petr Třešňák <B>Muzeum romské kultury</B> v Brně otevřelo první část své <B>stálé expozice</B>. Může to znít jako ne právě záživná zpráva, ale skrývá důležitou věc. Po polském Tarnowě je totiž Brno teprve druhým místem v Evropě, kde se divák může kdykoli seznámit s pohnutou historií nejperzekvovanějšího etnika kontinentu. Minulý týden otevřená expozice je zatím jen částí zamýšleného projektu. Ve finále by měla výstava pokrývat celé dějiny Romů od putování z Indie, usazování na evropském kontinentu a dlouhá staletí diskriminace přes plynové komory Osvětimi až po dnešní ghetta. Hudba Jaroslav Pašmik Knihy Viktor Šlajchrt Televize Petr Třešňák, Tereza Brdečková
Kultura
Němečtí lídři z východu Robert Schuster
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Kupovat akcie ČEZ, nebo ne?
Civilizace
Kaleidoskop Jan Stejskal Aby nebylo pozdě Karolína Sieglová Nepokoje na předměstích francouzských měst opět oživily v Německu diskusi o integraci místních přistěhovalců a jejich potomků. Komentátoři a politikové si často kladou otázku, zda se něco podobného jako ve Francii nebo v Nizozemí může stát i zde. V drtivé většině se shodují v tom, že v Německu neexistují předpoklady pro masové nepokoje mladistvých (potomků) přistěhovalců, žijících společensky na okraji. V německých velkoměstech totiž nenajdeme sociálně a etnicky striktně segregované čtvrti bez potřebné městské infrastruktury, kam by se &bdquo;slušný&ldquo; občan stěží odvážil. Nicméně Němci už teď začínají pracovat na tom, aby se jednou pařížské nepokoje neodehrávaly i v nitru jejich země.
Rozhovory
Nejvíc vyčítám této vládě dluhy Erik Tabery, Silvie Lauder Mirek Topolánek (1956) vystudoval Vysoké učení technické v Brně. Později pracoval v OKD Ostrava jako projektant, po listopadu 1989 byl generálním ředitelem společnosti VAE. V roce 1994 vstoupil do ODS a o dva roky později byl zvolen do Senátu, kde se brzy stal šéfem stranického klubu a byl zvolen místopředsedou horní komory parlamentu. Na podzim 2002 se stal po Václavu Klausovi předsedou ODS. Mirek Topolánek je ženatý, má tři děti.
Téma
Ostrov bohatých dětí Marek Švehla Je to podivná zem. Všichni jsou tu bohatí a spokojení, ale když přejdou špatně ulici, může je úředník seřezat rákoskou. Internet zadarmo a veřejné počítače jsou tu na každém rohu, ale za žvýkání žvýkačky vám hrozí kriminál.
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Komunisté v salonech: jak kde Petr Morvay Vrátit Tatrám tvář Robert Mikoláš Shlížím ze Starého Smokovce dolů k Popradu. Tisíce světel blikají do noci. Svit, Matejovce, Štrba a samozřejmě Poprad. Obce pod nejvyššími slovenskými horami viditelně ozařují široké okolí, nic romantického na tom ale není. Připomíná to pohled ze zámku Jezeří v Krušných horách do povrchových hnědouhelných dolů. Žárovky na velkorypadlech a dopravnících, lustry v podtatranských domácnostech. Ale ještě loni na podzim by takový pohled možný nebyl. Dohodněte se, nebo zapomeňte Tomáš Lindner Euromed není žádný med Radko Hokovský tředomoří. V antické éře centrum tehdejší globalizace. V minulém půlstoletí turistická destinace evropské střední třídy. V posledních letech zdroj hlavních rizik pro Evropu &ndash; terorismu, nekontrolovaného přistěhovalectví i narkobyznysu. I takto zjednodušeně lze popsat posun ve významu Středozemního moře pro starý kontinent. Realita však nikdy není černobílá. Mnoho komentátorů například zdůrazňuje, jak moc stárnoucí Evropa potřebuje mladé pracovní síly přicházející přes toto moře. Jak ale oddělit přínosy od rizik? A jak rizika omezit? Právě proto se před deseti lety sešli v Barceloně zástupci obou břehů, a nyní toto setkání zopakovali. Vedlo to k něčemu konkrétnímu? V praxi bohužel nikoliv. Evropsko-mediteránní summit (Euromed) skončil bez hmatatelného výsledku.
Ekonomika
Třikrát na okraj Marek Pokorný, Zbyněk Petráček Rovná daň dobývá Česko Marek Pokorný Stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý minulý víkend na sjezdu své strany představil nový daňový a sociální systém postavený na rovné 15% dani a z těch čísel přechází zrak: průměrná rodina, v níž alespoň jeden člen pracuje, si domů přinese o třetinu až čtvrtinu více peněz než dosud. Kromě toho ale klesne nezaměstnanost a zrychlí se hospodářský růst. Stručně &ndash; pokud příští volby vyhraje ODS, nastane v Česku ráj na zemi.
Domov
Asijský vektor naší politiky posiluje Jaroslav Pašmik Připomeňme si Jan Kovalík Vysoká hra Tomáše Pitra Jaroslav Spurný Tomáš Pitr dnes nepůsobí tak suverénně jako ještě před pár týdny, kdy v roli velkého hybatele skandálu Unipetrol s novináři uvolněně žertoval na adresu politiků a jejich bezedných úplatkářských kapes. &bdquo;Jsem na horách v Německu. Potřeboval jsem vypadnout a dát si myšlenky do pořádku,&ldquo; zní z telefonu bezbarvý hlas muže, který den předtím dostal u soudu osm a půl roku vězení za podvod starý jedenáct let. Tak prudce se zlomil osud teprve čtyřiatřicetiletého podnikatele, který se dokázal &ndash; s pomocí význačných představitelů ČSSD &ndash; přeměnit z drobného veksláckého čachráře v jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších průmyslníků v zemi. Jenže teď v létě zkřížil cestu svým ještě vlivnějším kolegům a karta se obrátila. Čína se valí do Prahy Jaroslav Pašmik Řekni Karáskovi ne Ondřej Kundra Na zdejším politickém nebi představuje zvláštní úkaz: demonstrativně vstupuje do strany, když ji její členové hromadně opouštějí a chce ji vést v momentě, kdy pro ostatní je už vlastně po smrti. I když se nakonec faráři a bývalému nepříteli státu Svatopluku Karáskovi na víkendovém sjezdu US-DEU nepodařilo dostat se do jejího čela, jeho politický vzestup a pád stojí za podrobnější popis. Je to příběh o tom, jak se v Česku dělá politika a jak se v jejím víru roztáčí i nezpochybnitelná morální autorita. Studenti z Neratovic sobě Jan Kout Po Nově hrozí nájmy Jan Kovalík
Komentáře
Glosa Marek Švehla Glosa Jaroslav Pašmik Bajka o tlustém kaprovi a chudé štice Jiří Sobota Nakonec se dohodneme, i když na sebe zatím ceníme zuby. Tak to alespoň vypadalo v pátek v Budapešti, kde se sešlo pět evropských lídrů nejvíce toužících po úspěchu nadcházejícího bruselského summitu o evropském rozpočtu na léta 2007 až 2013. Premiéři Visegrádské čtyřky potřebují rychlou dohodu proto, aby se jejich země stihly včas připravit na složitou technickou proceduru, která čerpání evropských miliard provází. Tony Blair zase označil rozpočet za prioritu svého předsednictví v Evropské unii a nehodlá z boje odejít poražený. Paroubek svádí Havla Petr Fischer Ve hvězdách Erik Tabery Kdo je malý český člověk Tereza Brdečková V osmdesátých letech jsme o prázdninách na Jadranu zaparkovali auto na pobřeží vedle stejně ošumělých českých škodovek. Jeden krajan si tehdy zavedl rituál: v horkém odpoledni je denně všechny obcházel, do každé nahlížel a hledal v jejich interiérech zlepšováky. Plastikové podložky a násady na řadicí páku v podobě lebky v něm probouzely nadšení, zatímco moře a cizina ho celkem nezajímaly. Bylo mi trapně, že máme stejný pas. Přesto se nedalo vyloučit, že ten muž by případně zachránil dítě před žralokem nebo položil život i za jiný ideál než za plyšáka pověšeného na zrcátku. Tohle se nedá předem odhadnout, a proto nelze tvrdit, že to byl malý český člověk. Přízemní a pitomé bylo pouze jeho chování, a nakonec možná i moje reakce.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte