0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov16. 9. 20055 minut

Souboj o život na lince 253

Během posledních dnů byli v hlavním městě nejméně dvakrát agresivním útočníkem napadeni bezbranní lidé. V prvním případě na ně mířila hlaveň pistole. Občané násilníka přemohli a nikdo nebyl zraněn. Násilí se vzepřel i hrdina druhého případu. Byl zákeřně zavražděn ukrytou pistolí. Oba příběhy, ten, který skončil šťastně, i ten tragický, možná o čemsi svědčí. Totiž že klišé o Češích dívajících se při podobných incidentech stranou tak docela neplatí.

Fotografie: Někoho odtud vyvlekli. Ale víc nevím. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt
Fotografie: Někoho odtud vyvlekli. Ale víc nevím. Foto Günter Bartoš
Fotografie: Někoho odtud vyvlekli. Ale víc nevím. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Během posledních dnů byli v hlavním městě nejméně dvakrát agresivním útočníkem napadeni bezbranní lidé. V prvním případě na ně mířila hlaveň pistole. Občané násilníka přemohli a nikdo nebyl zraněn. Násilí se vzepřel i hrdina druhého případu. Byl zákeřně zavražděn ukrytou pistolí. Oba příběhy, ten, který skončil šťastně, i ten tragický, možná o čemsi svědčí. Totiž že klišé o Češích dívajících se při podobných incidentech stranou tak docela neplatí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jízda bez záznamu

Autobus linky 253 mířící ve čtvrtek odpoledne k autobusovému nádraží na pražském Smíchově si dokáže představit každý. Dělníci, úředníci. Školáci. Lidé jedoucí z práce. Nákupní tašky. Pípání mobilů. Je horko. A prý nebylo ani tak plno. Tímhle spojem necestovali žádní Rambové, žádní zápasníci. Když vůz přijížděl k nádraží, vytáhl najednou jeden chlapík pistoli a přiložil ji k hlavě sedící ženě. Ostatním cestujícím oznámil, že je za chvíli pobije také. Pak se všechno seběhlo rychle. Cestující se na něj vrhli, odzbrojili ho a srazili na podlahu. Drželi ho, dokud nepřišla policie.

Několik dní poté, na jiném místě Prahy, vezl otec přes park kočárek s dcerkou a viděl muže obtěžujícího neznámou ženu. Zastal se jí, útočník vytáhl pistoli, zastřelil ho a utekl.

Oba dva případy jsou si projevem občanské statečnosti v zásadě podobné. Liší se však v tom, jak dopadly, a také mírou známosti. O vraždě na Karlově náměstí…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc