mobrazek_1522.gif
mobrazek_1522.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1522.jpeg
Fotografie: Buď se odstěhují, nebo tu zítra budou zas. (Úřad práce v Lipsku.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Bývalým východním Německem se dnes šíří deziluze, a to se zřejmě odrazí i ve volebních výsledcích tento týden. Příkladem může být jedno z bývalých průmyslových center Saska Halle. V bývalé luxusní restauraci blízko hallské radnice, kam si mohli dovolit zajít pouze místní stranické špičky, se dnes schází důchodci na pivo. „U domů v centru jsme měli vždy krásné aspoň fasády,“ vzpomíná s nostalgií na NDR bývalý řidič autobusu, jednasedmdesátiletý Egon bydlící na okraji města. „Dnes jsou sice baráky za fasádami opravené, ale už v nich skoro nikdo nebydlí, nemůže si to dovolit,“ dodává.

Mladší odešli už před lety pracovat do Rakouska či dojíždějí do bývalé západní části země. Ti, co zůstali, se většinou zadlužili stavbou rodinných domů a na pivo jim už jednoduše nezbývá. V Halle je okolo dvanácti procent nezaměstnaných, navíc se vylidňuje. Od sjednocení v roce 1990 do loňského roku se z něj odstěhovalo sedmdesát tisíc lidí. Magistrát najednou čelil obrovským propadům příjmů a z důvodů vysokých nákladů na údržbu už město nechalo zbourat téměř deset tisíc panelákových bytů. Další tento osud čeká. Přitom do Halle stejně jako do zbytku bývalého východního Německa proudily a proudí nemalé částky ze západu. Za to byly velkoryse opraveny silnice, dálnice, železnice i rozvody vody a elektřiny. Jenže pak se začalo nedostávat peněz na údržbu. Příjmy města Halle, z nichž padesát procent…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte