0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí10. 9. 20056 minut

Lidi přitáhne buzkaši

Komplex obehnaný vysokým plotem obloženým pytli s pískem na okraji hlavního afghánského města Kábulu. Uvnitř několik montovaných hal rozdělených na kanceláře a sklady, před nimi kryty pro případ raketového útoku a na konci hlavní „ulice“ volejbalové hřiště. Tak vypadá sídlo Společného orgánu pro řízení voleb (JEMB). Jeho místní pracovníci i zahraniční experti financovaní OSN mají na starosti organizaci voleb do provinčních rad a dolní komory afghánského parlamentu. Právě zvolením nových poslanců by mělo tento týden skončit přechodné období legislativou neomezené vlády prezidenta Karzáího, které trvá od pádu Tálibánu v roce 2001.

Fotografie: Novinka pro Afghánky: mužský a ženský hlas váží stejně. Foto ISAF • Autor: Respekt
Fotografie: Novinka pro Afghánky: mužský a ženský hlas váží stejně. Foto ISAF
Fotografie: Novinka pro Afghánky: mužský a ženský hlas váží stejně. Foto ISAF • Autor: Respekt

Komplex obehnaný vysokým plotem obloženým pytli s pískem na okraji hlavního afghánského města Kábulu. Uvnitř několik montovaných hal rozdělených na kanceláře a sklady, před nimi kryty pro případ raketového útoku a na konci hlavní „ulice“ volejbalové hřiště. Tak vypadá sídlo Společného orgánu pro řízení voleb (JEMB). Jeho místní pracovníci i zahraniční experti financovaní OSN mají na starosti organizaci voleb do provinčních rad a dolní komory afghánského parlamentu. Právě zvolením nových poslanců by mělo tento týden skončit přechodné období legislativou neomezené vlády prezidenta Karzáího, které trvá od pádu Tálibánu v roce 2001.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Bezpečnost není problém

Afghánistán věnuje velkou pozornost zajištění bezpečnosti voleb, jak o tom svědčí i stráž u vchodu do sídla JEMB. U volebních místností budou policisté, v záloze afghánští vojáci a jako rezerva i mezinárodní jednotky ISAF pod velením NATO. Nicméně nikdo neočekává, že skupiny, které bojují proti ústřední vládě – zbytky Tálibánu, bývalý premiér Hekmatjár či pohrobci al-Káidy –, by mohly volby výrazně narušit. Tálibán už dokonce slíbil, že nebude útočit na volební místnosti.

„V zemi úspěšně probíhá oficiální program odzbrojování bojovníků jednotlivých polních velitelů,“ říká civilní představitel NATO v Kábulu, bývalý turecký vicepremiér Hikmet Çetin, „problémem jsou neoficiální skupiny…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc