0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika4. 9. 20054 minuty

Škromach to nechce vzdát

Ministerstvo práce ohlašuje velkou změnu. Téměř šest milionů Čechů, kteří chodí do práce, a milion firem a živnostníků, kteří je zaměstnávají, dostane nová pravidla. Nebo taky ne. Zákoník práce, který ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach předložil minulý týden vládě, totiž sice vyvolal bouřlivou diskusi mezi zaměstnavateli a odbory i rozpory uvnitř vládní koalice, ale přináší málo nového.

Fotografie: Líbí se mu jeho pracovní doba, nebo chce změnu? Foto Karel Cudlín • Autor: Respekt
Fotografie: Líbí se mu jeho pracovní doba, nebo chce změnu? Foto Karel Cudlín
Fotografie: Líbí se mu jeho pracovní doba, nebo chce změnu? Foto Karel Cudlín • Autor: Respekt

Ministerstvo práce ohlašuje velkou změnu. Téměř šest milionů Čechů, kteří chodí do práce, a milion firem a živnostníků, kteří je zaměstnávají, dostane nová pravidla. Nebo taky ne. Zákoník práce, který ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach předložil minulý týden vládě, totiž sice vyvolal bouřlivou diskusi mezi zaměstnavateli a odbory i rozpory uvnitř vládní koalice, ale přináší málo nového.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Hora a myš

Současný zákoník práce není ideální norma, podle které by se mohl člověk řídit v každodenním životě. Původní text přijatý v roce 1965 byl téměř padesátkrát změněn a dnes čítá 280 paragrafů. Nejzásadnější změny byly přijaty na začátku 90. let, a v roce 2000 v souvislosti se vstupem do EU. Vždy ale šlo jen o dílčí vylepšení a odborníkům bylo jasné, že zákoník má být jednodušší, přehlednější a nesmí svou nařizovací dikcí odporovat ústavě.

Práce na novém zákoníku začaly už v roce 1992, ale tento ani další pokusy se nepovedly. Nepomohl ani fakt, že od roku 1998 měly všechny vlády vytvoření zákoníku práce jako důležitý bod v programovém prohlášení. Obecně vzato je tedy dobře, že zákoník vznikl, velký problém je však v tom, že jeho autoři nevzali v úvahu velkou část z více než 700 připomínek od odborů, státních úřadů a zaměstnavatelů.

Nejhlasitěji si stěžují zaměstnavatelé. Návrh podle nich není dostatečně liberální, ke zjednodušení a zpřehlednění nedošlo, změny jsou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc