Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Vášní proti vlastní tradici

Navzdory tvrzením některých politiků se po šestidenní válce Gaza nikdy nestala oficiální součástí Státu Izrael. Její osídlování proto bylo vnímáno velmi rozporuplně.

V článku Vlastním tělem proti osudu (Respekt č. 31/2005) popisují Lucie Hindlsová a Marina Šternová pohled izraelských osadníků na stahování z Gazy. Celá akce nepochybně silně rozděluje izraelskou společnost. Postoje zprostředkované v článku i jejich výběr ovšem zasluhují komentář.

Časované bomby

Problematické je tvrzení osadníků, že je stažení z Gazy zradou vlády na osadnících. Je jistě bolestné, musejí-li nyní opustit místa, kde prožili třicet či více let života, vybudovali domy, zúrodnili pole a vychovali děti. Navzdory hlasům některých izraelských politiků (mezi nimi skutečně donedávna i premiéra Šarona) se však po roce 1967 nikdy Gaza na rozdíl třeba od Golanských výšin na severovýchodě země nestala oficiálně součástí Státu Izrael. Tichá podpora osídlování zejména ze strany pravicových vlád měla za cíl vytvoření nových skutečností, na které v dalších vyjednáváních s arabskými sousedy i s Palestinci samotnými bude třeba brát zřetel. Jako takové byly tato podpora i samo osídlování od konce šestidenní války v Izraeli vnímány rozporuplně, byly předmětem vytrvalé kritiky mnoha levicových skupin i jednotlivců (včetně tak významných morálních autorit, jakou je politicky spíše středolevý…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte