Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Glosa

Bůh se vrací a vzal na sebe podobu Francouze kabylského původu, jehož občanské jméno zní Zinedine Zidane. Podobně lze vnímat atmosféru, jež ve Francii vypukla po Zidanově strohém prohlášení: „Je reviens, vracím se.“ Stejnou vlnu nadšení, radosti a vzpomínek na dny slávy Francouzi naposled zažili snad při obdobně lakonickém sdělení císaře Napoleona, když vystoupil z lodě připluvší z ostrova Elby. Jak to ale skončilo, víme všichni velmi dobře.

Co se od světově proslulého fotbalového virtuose očekává? Měl by svou nápaditostí nejenom oživit fádní hru národního mužstva (Francouzi v kvalifikační skupině na mistrovství světa porazili pouze Kypr a Faerské ostrovy a momentálně jsou čtvrtí za Švýcarskem, Irskem a Izraelem), ale navíc i probudit sebevědomí země zatížené miliardovými státními dluhy, armádou nezaměstnaných, nepružnou ekonomikou, ztrátou důvěry k politickým elitám, frustrací z olympijského vítězství Londýna na úkor Paříže, a dramaticky rozpolcené v otázce spojené Evropy.

V tomto duchu na výše zmíněná dvě slova okamžitě reagovala většina osobností politického i veřejného života (prezident, předseda vlády, poslanci, novináři, umělci), pařížská burza (akcie společností Carrefour, Orange, Adidas, hlavních sponzorů národního mužstva, vyletěly nahoru) i 69 % dotazovaných Francouzů, kteří označili Zidaneho rozhodnutí za výjimečnou událost. Stejně jako tisk komentující návrat fotbalového kouzelníka nefotbalovými titulky: „Zidane oživil naděje lidu…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte