Je saúdskoarabská ropa v bezpečí? To je otázka, kterou si kladou Evropané a Američané od chvíle, kdy jim teroristé z al-Káidy vypověděli válku. Není divu: správce největších zásob ropy, obrovského zdroje peněz a světové stability, je rovněž rodištěm al-Káidy, která se tam těší velké podpoře. Ovládnutí Saúdské Arábie a jejích ropných polí je tedy velký mezník na cestě k „světové nadvládě islámu“. V praxi jde o jedinou firmu s názvem Saudi Aramco, která pokrývá osminu světové spotřeby ropy, loni utržila 93 miliard dolarů a je dvacetkrát větší než největší soukromá olejářská společnost Exxon.

Aorta světa

Město Zahrán na břehu Perského zálivu nevypadá na první pohled nijak přívětivě. Ostatně proč by mělo. Před několika desítkami let tu nebylo nic, jen písčité a kamenité pláně. Ty tu jsou pořád, na nich ale trůní řady mohutných vil, jakési nekonečné satelitní městečko. Mezi nimi razí buldozery nové silnice a nejrůznější valy. Nikomu tento ruch nevadí, o nehostinný prostor za vysokými zdmi domů se jejich obyvatelé nestarají. Všichni chtějí pokud možno všude rychle přijet autem a stavba asfaltových cest je tady nejpřirozenějším způsobem, jak nakládat s veřejným prostorem.

Městská doprava v Zahránu a okolí nefunguje, přeprava po doširoka roztroušeném městě je možná jedině taxíky. Odbočka jedné z dálnic směřuje na malý pahorek, kde se najednou objevuje nenadálý vetřelec: svěží trávník, na něm stromy a v pozadí umělý vodopád. Ve vzduchu…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2202

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte