Juščenkova Ukrajina láká Evropany zrušením turistických víz – zatím do konce léta, ale zřejmě i po 1. září.

Lidé na Ukrajině očekávali od loňské pomerančové revoluce zásadní a rychlou demokratizaci společnosti, politickou i ekonomickou integraci do světa, ve kterém platí řád a zákony pro všechny, očekávali prosperitu, zvýšení životní úrovně a vizi lepší budoucnosti. Po více než půlroce mají mnohem více demokracie a občanských svobod, mnohem svobodnější, leč stále ne dostatečně svobodná média, vojenskou službu zkrácenou na jeden rok a naději, že jednou bude lépe. Na zbytek ale musí čekat.

Problém je v systému

Revoluční zápal a shodu z tribuny na Náměstí nezávislosti vystřídaly první politické šarvátky mezi spojenci – kvůli rozdílným představám o řízení a fungování státu, ale i proto, že ne každému z vítězů revoluce se dostalo židle, po které toužil. Veřejnost sleduje vleklý pokus justice vypořádat se s léta deformovanou privatizací, který začíná připomínat telenovelu. Lidé v obchodech nechápou, proč ceny šplhají vzhůru, když se totéž neděje s jejich platy. A velcí investoři se zatím na Ukrajinu nehrnou.

Východ Ukrajiny, který v prezidentských volbách neprosadil svého kontroverzního favorita Viktora Janukovyče, své největší zklamání prožil loni v listopadu a v prosinci. Teď přišla deziluze na pořad dne i v Kyjevě a přesouvá se do dalších koutů státu. Prezident Viktor Juščenko ale nadále má své početné…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte