Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Mimochodem

O práci českých soudů referují média téměř denně. Minulý týden jsme se například dozvěděli, že na severu Čech propustil soudce ze záhadných důvodů na svobodu celou tlupu nedávno dopadených gangsterů. Také slavná rumová aféra, při níž měl stát přijít o šedesát milionů korun, vyústila po dvanácti letech vyšetřování v jediný krátký podmíněný trest. Minulý týden byly české soudy až překvapivě milosrdné. Zastánci vlády tvrdé ruky se tak mohli v televizi popást jen na černobílých záběrech z procesu, při němž byli čtyři obžalovaní odsouzeni k smrti už před pětapadesáti lety. Šlo o ukázku z téměř šestihodinového záznamu soudu s Miladou Horákovou, který byl poprvé veřejně promítnut právě uplynulý víkend v Uherském Hradišti.

V archivu film objevili teprve nedávno, protože byl dlouhá léta utajován. Milada Horáková v něm totiž své nepřátelství k „lidově demokratickému zřízení“ přiznává jasným hlasem s přímo nakažlivou odvahou. Je příznačné, že místo ní ukazovali komunisté národu raději své vlastní spolustraníky souzené v procesu se spikleneckým centrem Rudolfa Slánského. Ti se sice na rozdíl od statečné poslankyně přiznávali k něčemu, čeho se nedopustili, ale tak zdrceně, zkroušeně a provinile, jako by jejich svědomí vskutku tížily ty nejhorší zločiny. V jejich případě se komunistům film povedl. Horákovou sice také popravili, avšak natáčení bylo k ničemu.

Cílem současného terorismu je rovněž podívaná, jež má svět zmást a zastrašit. Společnost se dá nejúčinněji…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte