Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Komentáře

Geldofova velmi inspirující volba

Poslední americké volby ukázaly, že na světě snad není muzikant, který by neměl potřebu vyřídit si účty s Georgem Bushem mladším. Spojení politiky a umění se tak dostalo sice na hlavní, ale nejnudnější možnou kolej: Vol Kerryho, posílíš mír. Čerstvý vítr do veřejného angažmá celebrit minulý týden kupodivu nepřinesla mladá muzikantská krev, ale staří matadoři Bob Geldof a Bono Vox. Jeden plánuje pokračování svého charitativního koncertu pro Afriku, druhý vytrvale přemlouvá politiky, aby chudým zemím odpustili dluhy. A oba jsou inspirativní.

Rockové hvězdy na titulních stranách novin hovoří o politice. Co nám můžou říct? Víc, než by se zdálo na první pohled.

Poslední americké volby ukázaly, že na světě snad není muzikant, který by neměl potřebu vyřídit si účty s Georgem Bushem mladším. Spojení politiky a umění se tak dostalo sice na hlavní, ale nejnudnější možnou kolej: Vol Kerryho, posílíš mír. Čerstvý vítr do veřejného angažmá celebrit minulý týden kupodivu nepřinesla mladá muzikantská krev, ale staří matadoři Bob Geldof a Bono Vox. Jeden plánuje pokračování svého charitativního koncertu pro Afriku, druhý vytrvale přemlouvá politiky, aby chudým zemím odpustili dluhy. A oba jsou inspirativní.

Hlavní výzva

Charita se v západní společnosti sice cení, ale intelektuálové si občas rádi zapřemítají, zda si s její pomocí celebrity jen nezvyšují vlastní popularitu. Takový názor lze zaslechnout i na adresu Geldofova Live 8. Je to nemocná myšlenka. Ne snad proto, že by něco takového bylo vyloučeno, ale proto, že namísto hodnocení smyslu lidského činu je tu předem podezření z nekalých důvodů.

Když Bob Geldof – jako jeden rocker z mnoha – před dvaceti lety začal přemýšlet, jak pomoci Etiopii, jeho startovní pozice nebyla o moc lepší, než kdyby se autor těchto řádek rozhodl zítra začít boxovat a napřesrok skolit Mika Tysona. Vstupoval do naprosté nejistoty, telefon na Boba Dylana v diáři…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].