mobrazek_954.gif
mobrazek_954.gif • Autor: Respekt

vobrazek_954.jpeg
Fotografie: V roce 1994 Brusel norského NE litoval, teď už je jinde. Foto ČTK • Autor: Respekt

Viděl-li někdo v dvojnásobném odmítnutí euroústavy dárek k narozeninám, muselo to být Norsko. Země, která dvakrát – v letech 1972 a 1994 – odmítla členství v EU, prožije 7. června vrchol bombastických oslav 100. výročí získání nezávislosti na Švédsku. Stejně tak jako čeští komunisté a pravicoví populisté vytřískají z odmítnutí ústavy politický kapitál, i mnozí Norové přišli s jasnou interpretací: Francouzi jsou sice chroničtí potížisté, ale když i malý a jinak proevropský národ jako Nizozemci zatáhne za brzdu, potvrzuje to oprávněnost zachování národního státu. A právě národní stát je předmětem už pět měsíců trvajících norských oslav. Oficiální důvod zní, že si Norsko připomíná 100 let od chvíle, kdy se stalo „světoobčanem s vlastním hlasem“. Ale mnohým je zřejmé i nepřímé sdělení: demonstrativní jásot nad rozpuštěním unie se Švédskem je zároveň oslavou faktu, že Norsko zůstalo stát mimo unii s Evropou.

Je tu ale pár paradoxů. Mnozí Francouzi a Holanďané neodmítli euroústavu jako takovou – v referendech spíše trestali vlastní vlády. A ústava nyní tak oslavovaného samostatného Norska nepochází z roku 1905, ale z roku 1814. Do roku 1905 sice země měla jednotnou zahraniční politiku a krále společné se Švédskem, ale jinak bylo Norsko státem s vlastní ústavou, vládou, parlamentem, armádou, státní správou a uznávanými hranicemi. Tyto „detaily“ trefně vystihl…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte