mobrazek_951.gif
mobrazek_951.gif • Autor: Respekt

vobrazek_951.jpeg
Fotografie: Tak se majetek privatizoval. Aukce na pražském magistrátu v 90. letech. Dnes se vyrovnávají vlastníci mezi sebou. Zákon pomáhá těm velkým. Foto ČTK • Autor: Respekt

Vyvlastnění, vydírání, Ústavní soud. Tato ostrá slova padají při emotivní debatě o novele obchodního zákoníku, která dává od pátku možnost vlastníkům, kteří ovládají více než 90 procent podniku, zbavit se drobných akcionářů povinným výkupem akcií.

Do sporu dokonce nepřímo zasáhla policie: minulý čtvrtek obvinila z vydírání první tři minoritní akcionáře. Co je tedy větší zlo? Drobní akcionáři, nebo vyvlastnění?

Chce to Unie!

„Byl jsem loni na debatě, kde se někdo ptal, jestli to chystáme. Tak jsem si to nastudoval a předložil sněmovně,“ říká poslanec ODS Vladimír Doležal – otec návrhu na vyvlastnění drobných akcionářů.

„Když už někdo koupí devadesát procent nějakého podniku, tak s ním má nějaké záměry – a měl by mít právo koupit zbytek,“ argumentuje Doležal a upozorňuje, že takto upravené vztahy mezi vlastníky mají nejen některé ostatní státy, ale také je požaduje směrnice Evropské unie. Podle něj by tak také měla skončit praxe, kdy drobní akcionáři s jednou či dvěma akciemi a bez jakékoli zodpovědnosti blokují rozhodování firmy.

Za Doležalem se sešikovali i vlastníci velkých firem. „My ty firmy ovládáme, ručíme za úvěry a pak přijde nějaký malý akcionář a svou žalobou může vše zablokovat,“ říká například šéf holdingu Agrofert Andrej Babiš. Stačí jen, když soud po takové žalobě odmítne zapsat změny v představenstvu.…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte