0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Ekonomika5. 6. 20057 minut

Malí akcionáři na odstřel

Vyvlastnění, vydírání, Ústavní soud. Tato ostrá slova padají při emotivní debatě o novele obchodního zákoníku, která dává od pátku možnost vlastníkům, kteří ovládají více než 90 procent podniku, zbavit se drobných akcionářů povinným výkupem akcií. Do sporu dokonce nepřímo zasáhla policie: minulý čtvrtek obvinila z vydírání první tři minoritní akcionáře. Co je tedy větší zlo? Drobní akcionáři, nebo vyvlastnění?

Astronaut
Fotografie: Tak se majetek privatizoval. Aukce na pražském magistrátu v 90. letech. Dnes se vyrovnávají vlastníci mezi sebou. Zákon pomáhá těm velkým. Foto ČTK
Autor: Respekt
Fotografie: Tak se majetek privatizoval. Aukce na pražském magistrátu v 90. letech. Dnes se vyrovnávají vlastníci mezi sebou. Zákon pomáhá těm velkým. Foto ČTK
Fotografie: Tak se majetek privatizoval. Aukce na pražském magistrátu v 90. letech. Dnes se vyrovnávají vlastníci mezi sebou. Zákon pomáhá těm velkým. Foto ČTK Autor: Respekt

Vyvlastnění, vydírání, Ústavní soud. Tato ostrá slova padají při emotivní debatě o novele obchodního zákoníku, která dává od pátku možnost vlastníkům, kteří ovládají více než 90 procent podniku, zbavit se drobných akcionářů povinným výkupem akcií.

Do sporu dokonce nepřímo zasáhla policie: minulý čtvrtek obvinila z vydírání první tři minoritní akcionáře. Co je tedy větší zlo? Drobní akcionáři, nebo vyvlastnění?

↓ INZERCE

Chce to Unie!

„Byl jsem loni na debatě, kde se někdo ptal, jestli to chystáme. Tak jsem si to nastudoval a předložil sněmovně,“ říká poslanec ODS Vladimír Doležal – otec návrhu na vyvlastnění drobných akcionářů.

„Když už někdo koupí devadesát procent nějakého podniku, tak s ním má nějaké záměry – a měl by mít právo koupit zbytek,“ argumentuje Doležal a upozorňuje, že takto upravené vztahy mezi vlastníky mají nejen některé ostatní státy, ale také je požaduje směrnice Evropské unie. Podle něj by tak také měla skončit praxe, kdy drobní akcionáři s jednou či dvěma akciemi a bez jakékoli zodpovědnosti blokují rozhodování firmy.

Za Doležalem se sešikovali i vlastníci velkých firem. „My ty firmy ovládáme, ručíme za úvěry a pak přijde nějaký malý akcionář a svou žalobou může vše zablokovat,“ říká například šéf holdingu Agrofert Andrej Babiš. Stačí jen, když soud po takové žalobě odmítne zapsat změny v představenstvu.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc