mobrazek_974.gif
mobrazek_974.gif • Autor: Respekt

vobrazek_974.jpeg
Fotografie: Jen žádné mrtvoly, merde. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Současného diváka Shakespearových divadelních her by možná ani ve snu nenapadlo, jak svízelná byla jejich pouť za uznáním na evropském kontinentě a zejména ve Francii. Fascinující historií dlouholetého ignorantství, následného cenzurování a liknavého akceptování her anglického génia ve Francii se zabývá brilantně napsaná kniha Johna Pemblea – Shakespeare Goes to Paris: How the Bard Conquered France (Shakespearova cesta do Paříže: Jak bard dobyl Francii), vydaná nakladatelstvím Hambledon&London.

Dílo Williama Shakespeara (1564–1616) bylo ve Francii až do roku 1720 naprosto neznámé. Pro umělecky vnímavé Francouze je objevil až spisovatel, myslitel a encyklopedista Voltaire, zapřísáhlý stoupenec anglické vědy, filozofie i liberálního systému. Na britských ostrovech již renomovaný dramatik se však v bourbonském království ihned proměnil v nebezpečnou, ne-li nežádoucí osobu. Cokoli anglického vzbuzovalo po dlouhá staletí ve Francii podezření a krví psaná historie vzájemných vztahů nepředstavovala ty nejvhodnější kulisy k potlesku na konci Shakespearových her. A svou roli hrály i dva podstatné rysy francouzské povahy – zdrženlivost vůči všemu novému a ješitná zahleděnost do vlastní výjimečnosti. Shakespearův jazyk i obsah her se zcela rozcházely s hodnotami klasicismu, který tehdy v Paříži dominoval, a proto byly vnímány jako útok na vytříbený francouzský vkus. Pevná pravidla…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte