Jak se změnil kulturní život na Pražském hradě od nástupu Václava Klause? Přesnější představu bychom měli získat příští týden: Správa Pražského hradu totiž zveřejní dlouhodobý výhled svého kulturního programu. Úředníci své plány zatím přísně tají, určitou představu, kudy se bude hradní život ubírat, ale může dát také zevrubná rekapitulace posledních dvou let. Klausova kulturní nabídka se v ní jeví konzervativnější a více provinční než program jeho předchůdce.

Není důvod psát

Porevoluční Hrad se stal místem konání zajímavých výstav současných výtvarníků i historických expozic a také špičkových hudebních projektů, které nebyly jinde v Česku k mání. Nový prezident na sebe postupně upozornil výraznou obměnou hradních kulturních stálic: po festivalu etnické hudby Respect dostala výpověď fotografická Leica Gallery, hudební festival Struny podzimu a nedávno také Centrum pro současné umění. První tři jmenované instituce se již úspěšně uchytily v podhradí. Festival Struny podzimu vytvořil loni vrchol sezóny s koncerty Kronos Quartetu a Uriho Caina, Respect zaujal například koncertem indických Afričanů Sidi Goma, Leica se přesunula na Národní třídu a v současnosti poutá pozornost výstavou fotografií Leni Riefenstahlové.

Dokázala hradní dramaturgie mezeru po těchto projektech nahradit něčím srovnatelně kvalitním? Především v hudební oblasti se znalci shodnou, že zatím ne. „Na Hrad už novináře neposílám, protože mi to připadá zbytečné,“…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte