0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře30. 4. 20056 minut

Daňová bitva začíná

Zřejmě jen málokoho potěší pohled do kolonky daně na výplatní pásce. Každého totiž napadne, že by měly být mnohem nižší. Toto naříkání samozřejmě slyší i politici, takže téma daní fakticky už dnes odstartovalo volební boj. Zatímco sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka odeslal v pátek do vlády návrh na snížení daní z příjmu pro chudší obyvatele, hlavním trumfem opoziční ODS se stalo jednoduché heslo: Rovná daň pro všechny a na všechno ve výši patnácti procent. Tím si občanští demokraté vysloužili kritiku vládních politiků, kteří je obviňují z nadržování bohatým, a chválu části ekonomů, podle kterých rovné daně podporují hospodářský růst.

hudema_marek.png • Autor: Respekt

Zřejmě jen málokoho potěší pohled do kolonky daně na výplatní pásce. Každého totiž napadne, že by měly být mnohem nižší. Toto naříkání samozřejmě slyší i politici, takže téma daní fakticky už dnes odstartovalo volební boj. Zatímco sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka odeslal v pátek do vlády návrh na snížení daní z příjmu pro chudší obyvatele, hlavním trumfem opoziční ODS se stalo jednoduché heslo: Rovná daň pro všechny a na všechno ve výši patnácti procent. Tím si občanští demokraté vysloužili kritiku vládních politiků, kteří je obviňují z nadržování bohatým, a chválu části ekonomů, podle kterých rovné daně podporují hospodářský růst.

Za dělníka a učitelku

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Co konkrétně zatím obě strany nabízejí? V případě ministra Sobotky je to jasné – snížení daní všem, kteří berou méně než 35 tisíc hrubého měsíčně (lidem s vyšším příjmem se daně sníží o směšných 235 korun ročně). Takových lidí je v Česku více než devadesát procent, což už je slušná volební základna. Změny chce ministr dosáhnout tím, že sníží sazby ve dvou nejnižších daňových pásmech a změní odečitatelné položky na slevy na daních. Sobotka chce přesvědčit vládu i parlament, aby jeho změny začaly platit už od začátku příštího roku.

Návrh je pečlivě vypočítán tak, aby byl pro většinu lidí výhodnější než konkurenční projekt ODS. Že chtějí opozici přebrat její hlavní volební tahák, dokazuje i materiál, který ministr Sobotka rozeslal spolu se svým návrhem novinářům.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc