0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Scéna16. 4. 20052 minuty

Hudba

Publikum dodnes uctívá mnoho kapel, které vzešly z kvasu 60. let – ať jsou to stále aktivní Rolling Stones, nebo již dávno rozpadlí Doors. Jejich inspirátorům se již tak mnoho pozornosti nevěnuje, i když někteří z nich ještě hrají. Příkladem je americký bluesman Bo Diddley (na snímku), jehož syrové kousky převzaly do svého repertoáru obě jmenované kapely. Právě ona syrovost písní na pomezí blues a rock’n’rollu s příměsí rachtajících latinských rumbakoulí všechny fascinovala. Zatímco slavné kapely dokázaly ovšem bluesovou látku dále rozvinout, Diddley tak trochu ustrnul v 50. letech. To ale nemusí milovníkům žánru příliš vadit. Bo Diddley zahraje v pražském Lucerna Music Baru tento čtvrtek.

vobrazek_682.jpeg • Autor: Respekt
vobrazek_682.jpeg • Autor: Respekt

Publikum dodnes uctívá mnoho kapel, které vzešly z kvasu 60. let – ať jsou to stále aktivní Rolling Stones, nebo již dávno rozpadlí Doors. Jejich inspirátorům se již tak mnoho pozornosti nevěnuje, i když někteří z nich ještě hrají. Příkladem je americký bluesman Bo Diddley (na snímku), jehož syrové kousky převzaly do svého repertoáru obě jmenované kapely. Právě ona syrovost písní na pomezí blues a rock’n’rollu s příměsí rachtajících latinských rumbakoulí všechny fascinovala. Zatímco slavné kapely dokázaly ovšem bluesovou látku dále rozvinout, Diddley tak trochu ustrnul v 50. letech. To ale nemusí milovníkům žánru příliš vadit. Bo Diddley zahraje v pražském Lucerna Music Baru tento čtvrtek.

Reklama

Kdo na konci minulého roku propásl vynikající kapelu

Tinariwen

složenou ze saharských Tuaregů, má jedinečnou příležitost zaslechnout ji tento pátek v Paláci Akropolis. Zakuklení beduíni se vracejí navnaděni velkým úspěchem, který zde a nakonec i v celé Evropě loni slavili. Tento hypnotický soubor ukazuje současnou zvukovou podobu pouště a patří mezi právě vycházející hvězdy světové world music.

Milovníci elektronické hudby budou mít tento týden doslova posvícení. Nadšenci z pražského spolku Muteme totiž uspořádali malou šňůru zajímavého belgického dua

aMute

(bicí a laptopy) společně s kanadským…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc