Krásné počasí a klidné moře přilákaly v neděli ráno na madráskou pláž Marina Beach víc lidí než obvykle. Skupinky dětí hrály kriket, rybáři se vraceli z nočního lovu, ženy jim pomáhaly vytáhnout sítě, rodiny a turisté se procházeli. Náhle se přihnala ohromná vlna a všechno smetla. Na populární městské pláži zahynulo to ráno 150 lidí.

Život v mnohamilionovém Madrásu, čtvrtém největším městě Indie, pulzuje obvyklým hektickým rytmem. Řidiči rikš se perou o zákazníky, klimatizované restaurace jsou plné hostů, v místních filmových ateliérech se natáčejí tamilské seriály a filmy. Hned den po katastrofě se znovu naplnila i Marina Beach. Nebyli to ale obvyklí návštěvníci. Přišli ti, kteří na pláži ztratili obživu nebo své blízké. „Tohle je všechno, co zbylo z mého stánku,“ ukazuje zoufalý prodavač kokosových ořechů kus prkna. „Ztratil jsem také všechny zásoby, přes 500 kokosů. Jak teď vydělám na jídlo pro děti?“ O kus dál pláče na pláži starší žena: „Mému vnukovi se spolužáci posmívali, že je tlustý. Každé ráno chodil cvičit na pláž, aby zhubnul. Včera šel také a už se nevrátil.“ Pláž ale den po katastrofě nezaplavili jen pozůstalí. Objevili se tu i ti nejchudší v naději, že moře při-plavilo něco, co by se dalo zpeněžit. Nejvíce ovšem přišlo obyčejných zvědavců, lidí z města, kteří si chtěli prohlédnout místo katastrofy. Během dne jejich počet rostl. Často přišly celé rodiny, které se hromadně fotily, nejčastěji u převrženého auta…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte