Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mimochodem

Před sto lety věnoval poslanec Masaryk značnou pozornost alkoholismu, psal o něm i řečnil, poslanec doktor Kott ovšem nyní tento ožehavý problém už dvakrát osobně demonstroval přímo ve sněmovně. Možná tím přispěje k šíření střídmosti víc než zakladatel státu. V zrcadle veřejného mínění se poslanci rozhodně nejeví jako vzory hodné následování. Formálně sice hrají roli vůdců národa, jenže chlapec, který by se spolužákům svěřil s touhou stát se poslancem, by asi nevyvázl bez modřin. Opilci jsou na tom u nás mnohem líp. Jímavé tóny vnášejí do české historie minimálně od počátků národního obrození, kdy se Václav Thám upil někde v Haliči kvůli nešťastné lásce.

Zdá se, že heroizace alkoholismu patří k nejosobitějším rysům moderní české kultury, stačí připomenout jen Haška, Klímu, Štyrského, Hrabala, Bondyho, okruh Křížovnické školy čistého humoru či Jirousův underground. Pokud se nemýlím, vyvolává i dnes zdařilá opilecká historka mezi mladšími autory větší lyrické vytržení než mystické či milostné zážitky. Nyní se ovšem cestou kulturních reků vydal muž z úplně jiného soudku. Z historie sice známe populární příběh poslance doktora Uhra, který se před sto čtyřiceti lety také zpíjel pod obraz, jenže v Bataliónu bez mandátu, nikoli v parlamentu s mandátem. Je Kott víc poslancem, nebo opilcem? Zaslouží si pohrdání, nebo sympatie? Má se hanbit za ostudu, nebo se pyšnit spřízněností s prokletými básníky a slavnými rockery?

Sám jsem rád a často – oslněn kulturní…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte