Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Manévr muže, který se potápí

Polský premiér Leszek Miller oznámil, že po vzoru německého kancléře Gerharda Schrödera rezignuje na post předsedy vládního Svazu demokratické levice (SLD) a bude se soustředit pouze na funkci předsedy vlády. Jeho krok je odpovědí na rozkoly ve straně a dramaticky klesající veřejnou podporu SLD. Během posledního roku podpora levice klesla ze 33 % na 12 %.
Představitelé opozice se nechali slyšet zhruba v tomto duchu – jestli je předsedou SLD Miller nebo někdo jiný, to je většině Poláků úplně jedno. Nakonec i v samotné SLD se šíří pochybnosti o tom, jestli to byl správný krok. Jak pro deník Gazeta Wyborcza uvedl její předák a šéf parlamentního výboru pro Evropu Józef Oleksy, tváří v tvář blížícím se červnovým volbám do štrasburského parlamentu je prý strana rozdělena na dva tábory. První si myslí, že by Miller měl zůstat v čele vlády až do tohoto hlasování, druzí soudí, že by měl co nejdříve složit i premiérskou funkci.

mobrazek_368.gif
mobrazek_368.gif • Autor: Respekt

vobrazek_368.jpeg
Fotografie: Kdyby řekl sbohem s konečnou platností, kdekdo v Polsku by zajásal. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Polský premiér Leszek Miller oznámil, že po vzoru německého kancléře Gerharda Schrödera rezignuje na post předsedy vládního Svazu demokratické levice (SLD) a bude se soustředit pouze na funkci předsedy vlády. Jeho krok je odpovědí na rozkoly ve straně a dramaticky klesající veřejnou podporu SLD. Během posledního roku podpora levice klesla ze 33 % na 12 %.

Představitelé opozice se nechali slyšet zhruba v tomto duchu – jestli je předsedou SLD Miller nebo někdo jiný, to je většině Poláků úplně jedno. Nakonec i v samotné SLD se šíří pochybnosti o tom, jestli to byl správný krok. Jak pro deník Gazeta Wyborcza uvedl její předák a šéf parlamentního výboru pro Evropu Józef Oleksy, tváří v tvář blížícím se červnovým volbám do štrasburského parlamentu je prý strana rozdělena na dva tábory. První si myslí, že by Miller měl zůstat v čele vlády až do tohoto hlasování, druzí soudí, že by měl co nejdříve složit i premiérskou funkci.

Chceš zákon na míru? Tak zaplať

Jsou tomu dva roky, co Miller triumfálně nastupoval k moci se slibem, že zjedná nápravu po špatném hospodaření pravice. Očekávání ale nesplnil. Levice čelí krizi, která se v lecčems podobá té, již prožívají ČSSD nebo německá SPD – hospodářská situace a státní dluh vládu nutí reformovat, šetřit a omezovat sociální dávky, což se samozřejmě nelíbí většině voličů. Pravice naopak považuje reformy za nedostatečné.…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte