Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Rybkin uškodil všem

Na pět dní se po něm slehne zem. Kdekoho napadne, že se v temné putinovské demokracii stal obětí únosu nebo vraždy. Vždyť se jednalo o Ivana Rybkina, bývalého šéfa bezpečnostní rady státu, dnes nesmlouvavého kritika Kremlu a nejvážnějšího Putinova soka v nadcházejících prezidentských volbách. Jenže pak se tento muž zničehonic objeví v Moskvě s vysvětlením, že tajně odjel vlakem do Kyjeva si odpočinout. O tom, že ho někdo sháněl, prý nic nevěděl, protože si vypnul mobil. Tři dny poskytuje chaotická interview, v nichž naznačuje, že ho možná někdo chtěl zabít, odmítá však sdělit cokoli konkrétního. Nakonec odletí do Londýna a tam se nechá slyšet, že ho kdosi neznámý vylákal na Ukrajinu na tajnou schůzku s čečenským předákem Aslanem Maschadovem a poté ho omámil drogami, takže Rybkin prý čtyři dny ležel v bezvědomí.

O takovém člověku se přinejmenším dá pomyslet, že by opravdu potřeboval odpočinek, a to na delší dobu a pokud možno co nejdále od výkonné moci. I kdyby si s ním tajné služby Kremlu opravdu pohrály, nemůže to být omluvou, proč dlouhé tři dny jen mlžil a tím zesměšňoval nejen sebe, ale – a to je na celé jeho eskapádě nejhorší – zpochybnil také ostatní protiputinovské kandidáty. Každý volič si nyní může myslet: Pokud patřil k nejsolidnějším vyzyvatelům, co se teprve asi skrývá v těch ostatních? Rybkinův příběh se může zdát zábavný pouze na první pohled. Spíš to je v tuto chvíli dost smutná tečka za nadějemi, vkládanými v Rusku do voleb a demokracie…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v08.gif

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.