Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Portrét rozhněvaného provokatéra

Ze škol ví národ v hrubých obrysech o díle svých velikánů, ale o bližší poznání většinou nestojí. Také spisovatele Jaroslava Durycha (1886–1962) bychom asi vnímali jako nezřetelný monument na kulturním obzoru, kdyby vedle básnicky jímavých próz a monumentálních románů nesepsal i tisíce stránek vyhrocené publicistiky, která svého času kdekoho naštvala. Byla sice určena potřebám chvíle, jenže ta chvíle stále trvá a témata, která před osmdesáti lety rozehrál, se dosud nepřestěhovala z novin do dějepisu.

Fotografie: Mučedník své ironie Jaroslav Durych. Foto: ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Mučedník své ironie Jaroslav Durych. Foto: ČTK • Autor: Respekt

Ze škol ví národ v hrubých obrysech o díle svých velikánů, ale o bližší poznání většinou nestojí. Také spisovatele Jaroslava Durycha (1886–1962) bychom asi vnímali jako nezřetelný monument na kulturním obzoru, kdyby vedle básnicky jímavých próz a monumentálních románů nesepsal i tisíce stránek vyhrocené publicistiky, která svého času kdekoho naštvala. Byla sice určena potřebám chvíle, jenže ta chvíle stále trvá a témata, která před osmdesáti lety rozehrál, se dosud nepřestěhovala z novin do dějepisu. I dnes u nás aktuálně rezonuje jeho kritika předsudků, iluzí a mýtů vložených do základů novodobé české státnosti a své příznivce si jistě najde také jeho štítivý odpor k pragmatickému realismu, tržním vztahům, mravnímu relativismu a liberálně demokratickému zřízení.

Už v prvních letech „budování státu“ vystupoval Durych jako osamocený bojovník proti celému prvorepublikovému establishmentu s Masarykem v čele a vydobyl si tak jedinečnou pozici autora, který je zároveň ctěn i proklínán. Kuráž, s jakou se posmíval veřejnému mínění, působí impozantně, i když své soudy občas nehorázně přehnal. Jeho polemický zápal by leckdo rád napodobil i dnes, pokusům však obvykle chybí durychovská razance slov i gest, bezvýhradná víra v absolutní měřítka, ale také odvaha netáhnout s houfem, ale sám. V dějinách literatury má Jaroslav Durych pevné místo, jeho osobnost však literární význam do značné míry…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v07.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.