V polovině ledna povolila německá ministryně zemědělství pěstování geneticky upravené kukuřice v zemi. Neuplynuly ani dva týdny a tato první vlaštovka se uhnízdila přímo v srdci potravních norem sjednocujícího se kontinentu. Evropská komise totiž podpořila dovoz geneticky vy-šlechtěné kukuřice do Evropy. Pokud její názor posvětí Rada ministrů EU, bude to znamenat postupný konec pětiletého embarga. Verdikt komisařů se nicméně zatím týká jen dovozu kukuřice určené rovnou ke spotřebě, nikoli jejího pěstování na evropských polích. V této věci se po bok Němců postavili minulý týden Češi. Americká firma Monsanto totiž získala svolení začít s testy, kde a za jakých podmínek by se u nás dala pěstovat geneticky upravená kukuřice. Zpráva potěšila zdejší zemědělce, naopak vrásky na čele přidělala pěstitelům biopotravin. Jejich výrobky tím zřejmě podraží, protože si už nevystačí s plošným označením, že například nepoužívají chemikálie, ale budou potřebovat speciální certifikaci. Proč? Protože pyl třeba právě z mutované kukuřice by mohl zasáhnout jejich pole, takže budou muset chodit se svým zbožím na nákladné testy.

•••

V čem se „stará“ a „nová“ Evropa opravdu shoduje? Britský týdeník The Economist nabízí následující odpověď: ve fiskální nezodpovědnosti. Upozorňuje, že čtyři z deseti zemí, jenž brzy vstoupí do Unie, v tomto ohledu bez obtíží zapadnou do elitního západoevropského klubu. K Francii, Německu, Belgii, Itálii a…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte