Lord Hutton mluvil v přímém přenosu z královského soudního dvora 85 minut. Bez emocí a s očima upřenýma do svých lejster. Celou dlouhou pasáž věnoval pokleskům BBC. Rozebíral jeden její argument za druhým a postupně je všechny házel do koše – zpráva o tom, že vláda manipulovala s materiály tajných služeb, byla podle něj nepodložená a zodpovědnost za to nese celá veřejnoprávní stanice. Všem, od předsedy představenstva přes ředitele, management až po reportéra Andrewa Gilligana, monotónním hlasem předčítal jejich podíl viny. Tak v reálu vypadal středeční závěr parlamentního šetření sebevraždy zbrojního experta Davida Kellyho půl roku poté, co si podřezal žíly.

Teprve frázové sloveso sex up, které Gilligan použil v souvislosti s domnělou snahou vlády zdramatizovat materiály tajných služeb o iráckých zbraních hromadného ničení, vytrhlo Huttona z letargie. Pronášel je s očividným odporem. „Termín sex up,“ řekl a ve vzduchu přitom udělal uvozovky, „je slangové označení. V daném kontextu je podle mě nesrozumitelné a nejasné.“

Právě v tuhle chvíli se o několik kilometrů jižněji, ve westminsterských kancelářích parlamentních zpravodajů, nevrlost proměnila v otevřené pobouření. Co se na tom jeho lordstvu zdá nesrozumitelné? Britské novináře jeho zpráva zklamala. Žili v představě, že si renomovaný soudce na stará kolena nebude vůči vládě brát servítky, jenže Hutton se za ni plně postavil a všechnu vinu svalil na média.

Podle reportérů…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte