Občanští demokraté přišli se zajímavým nápadem – koncesionářský poplatek pro Českou televizi a rozhlas by napříště neměli platit jen ti, kteří mají doma televizi či radio, ale všichni nad osmnáct let. Za rodinu by pak platil jen jeden. Má to hned několik výhod. Televizní diváci se už nebudou moci vyhýbat placení, jak to má řada z nich (podle odhadů skoro půl milionu) zatím ve zvyku. Ale především to bude jasný signál, že veřejnoprávní obrazovka je důležitou službou, která je tu pro všechny.

Kam ty prachy jdou

ODS svůj postoj vysvětluje především pragmaticky. „Odmítáme to, aby se občané neustále dělili na ty chytré a na ty hloupé. Ti chytří jsou ti, kteří neplatí a není na ně žádný bič, a ti hloupí a poctiví neustále platí. A proto bychom chtěli, aby platili opravdu všichni,“ prohlásila v rozhlase poslankyně ODS Kateřina Dostálová. Má naprostou pravdu, a pokud jde o mediální politiku, je to po dlouhé době z dílny ODS dobrý nápad. Rozhodně pozitivnější než před třemi lety prosazený nápad poslance za tuto stranu Petra Plevy, že partaje rozhodují o kodexu České televize. Na rozdíl od tehdejšího znásilnění dnešní návrh naopak připomíná důležitost a nenahraditelnost veřejné služby.

Určitě se najdou odpůrci s argumentem: Proč by měl platit ten, kdo televizi nemá a vůbec ji nesleduje? Ale kvalitní veřejnoprávní stanice, která zásobuje veřejnost potřebnými informacemi, kontroluje mocné a dopřává hlasu menšinám, slouží i těm, kteří…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2264

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte