mobrazek_259.gif
mobrazek_259.gif • Autor: Respekt

vobrazek_259.jpeg
Fotografie: Ivan Dubský: Hlavně neztratit smysl pro realitu a pro humor. Foto archiv Ivana Dubského • Autor: Respekt

Dějiny filozofie se v podstatě skládají z nejrůznějších pokusů odpovědět na otázku, co to filozofie vlastně je a jaký může mít smysl. V naší části světa se problém zdál být vyřešen, když ji před polovinou minulého století ovládli komunisté, kteří z marxistické nauky o dialektickém materialismu učinili součást vědeckého světového názoru, jímž se povinně řídila celá společnost. Adepti jediného správného učení se sice seznamovali i s „nevědeckými“ názory, avšak hlavně proto, aby se cvičili v jejich vyvracení. K podobným účelům sloužily tehdejšímu dělostřelectvu staré kostelní věže ve vojenských pásmech. Časem se ovšem ukázalo, že staré myšlenky i věže vykazují vlastnost, jež se nedá vědecky dost dobře podchytit – dokážou fascinovat, dovedou v člověku oslovit hlubší vrstvy, kam argumentační sofistika nedosáhne. Z vyvraceče se pak snadno stane vykladač, ba vyznavač. Už v padesátých letech pronikala do prostředí ideologických jistot v institutech marxismu svůdná filozofická nejistota, jež otevírá dveře myšlenkové nezávislosti a svobodě.

Nejstarší text Ivana Dubského v souboru jeho statí a esejí Per viam pochází z roku 1957, nejnovější je z roku 2001. Přes časové rozpětí má kniha pevný řád, jehož tmelem není nějaká určitá myšlenková soustava, ale vzácně celistvá osobnost autora. Jeho vyzrávání sledujeme napřeskáčku, neboť dílo není uspořádáno chronologicky, o to víc však vyniknou…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte