mobrazek_2110.gif
mobrazek_2110.gif • Autor: Respekt

vobrazek_2110.jpeg
Fotografie: Jak zachránit Polsko. Repro Respekt • Autor: Respekt

Východoevropané se ve filmu neumějí smát. I patnáct let po pádu berlínské zdi v jejich kinematografii převládají obrazy bídy, zloby, utrpení a chaosu. Letošní filmový festival v německé Chotěbuzi, největší přehlídka kinematografií postkomunistických zemí, tento trend potvrdil – deprese filmařů i jejich postav trvá.

Polská výjimka

Začněme však přece jen z toho veselejšího konce: existují i výjimky. Známý polský herec Jerzy Stuhr dobře ví, že vážné věci se nejlépe tlumočí skrze úsměv. Jeho v Chotěbuzi uvedená komedie Počasí na zítra je vlastně obdobou německého filmového hitu Good bye, Lenin!. Jistý Józef Koziol odchází ještě před pádem zdi do kláštera, aby měl pokoj od komunismu a od své rodiny. Při náhodném pouličním vystoupení klášterního pěveckého kroužku (už ve svobodné době) ho však uvidí manželka a poví představenému, že si vzal do kláštera ženáče. Koziol je exkomunikován a musí se chtě nechtě vrátit domů. Jeho žena už ovšem žije s někým jiným a ani děti nejsou otcovým návratem kdovíjak nadšeny. A tak Koziol přespává na spartakiádním lůžku v garáži. Aby se uživil, přijme místo řidiče ve volební kampani, pro kterou pracuje jeho syn. Deziluze střídá deziluzi: jednoho dne najde svou starší dceru obnaženou v akváriu při reality show, mladší dcera se zase ukáže jako závislá internetová surfařka. Přítel jeho ženy se vydává za vlivného televizního režiséra, ve skutečnosti…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte