Předpoklad, že po jasném vítězství ODS v krajských volbách půjde sestavování krajských rad rychle, vyšel s výjimkou čtyř krajů, kde se ještě minulý týden vytvářely koalice. V Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji úspěšně. Tři týdny po volbách tak zbyl už jen jeden nerozhodnutý kraj – Ústecký. Opakuje se tak situace z minulých voleb, kdy se Ústečtí také dohodli jako poslední. Situace paradoxní – právě na severu Čech totiž, jako v jediném kraji, mohla vítězná ODS vládnout sama. Občanští demokraté ale začali jednání s ČSSD. Podle dosavadního hejtmana Jiřího Šulce proto, že to slíbili voličům ve volbách, a taky proto, že je nechtějí nechat se v opozici sblížit s komunisty. Zároveň se ale ODS nevzdala ani možnosti jednobarevné vlády. Čemu dává aktuálně přednost či jak jednání pokračují, však říci nechce.

„Dlouho to trvá proto, že uvnitř obou stran se to řeší. V ODS, kolik dá z moci, a v ČSSD, jaká situace je pro nás důstojná,“ říká dosavadní hejtmanův náměstek Jaroslav Foldyna (ČSSD). „Důstojnosti“ by podle něho sociální demokracie dosáhla, kdyby v 11členné radě obsadila alespoň tři místa a rezorty jako školství nebo sociální věci. Sám Foldyna ovšem do rady nechce a stejné rozhodnutí oznámil i ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS), který požaduje, aby občanští demokraté vládli sami. Definitivní rozhodnutí by měly strany oznámit v úterý 30. listopadu.

Otázka „důstojného zastoupení“ některé ze stran v radě zdržela…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1736

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte