Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Hospodařit jako Gross

Nejvyšší daňové zatížení za více než šest let. Třetí nejvyšší schodek. A největší meziroční zvýšení platů pro státní zaměstnance. Tak lze shrnout státní rozpočet na rok 2005, který Poslanecká sněmovna právě projednává ve druhém čtení. Ekonomičtí analytici hodnotí plánované vládní hospodaření s téměř jednohlasným zklamáním: „Reforma veřejných financí ministra Sobotky byla už tak málo ambiciózní – teď se ovšem vlastně zastavila,“ říká analytik Atlantiku FT Petr Sklenář.

Fotografie: Už vidím, jak se tváří, až to budou po nás splácet. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt
Fotografie: Už vidím, jak se tváří, až to budou po nás splácet. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Nejvyšší daňové zatížení za více než šest let. Třetí nejvyšší schodek. A největší meziroční zvýšení platů pro státní zaměstnance. Tak lze shrnout státní rozpočet na rok 2005, který Poslanecká sněmovna právě projednává ve druhém čtení. Ekonomičtí analytici hodnotí plánované vládní hospodaření s téměř jednohlasným zklamáním: „Reforma veřejných financí ministra Sobotky byla už tak málo ambiciózní – teď se ovšem vlastně zastavila,“ říká analytik Atlantiku FT Petr Sklenář.

Trik za devatenáct miliard

Příští rok mají občané i firmy na daních zaplatit 21,4 % veškerého HDP. Když připočteme i odvody na zdravotní a sociální pojištění, jde o 38,1 % HDP. Tato tzv. složená daňová kvóta je nejvyšší za poslední léta, například předloni se pohybovala kolem 37 %. Je to proto, že vláda už schválila zvýšení DPH či spotřebních daní, zatímco se snížením si dává na čas (například společné zdanění manželů vstoupí v platnost až od ledna 2006).

Rozpočet stojí na několika klíčových číslech popisujících, jak se bude země vyvíjet: celkově má ekonomika podle Sobotkových úředníků vzrůst o 3,6 %, tedy o dvě desetiny méně než letos (bez toho se nepodaří naplnit příjmy), a nezaměstnanost má zůstat zhruba na letošní úrovni kolem 10 % (pokud bude vyšší, stoupnou i výdaje). Odhady označuje ministerstvo financí za velmi zdrženlivé, takže by se prý příjmy i výdaje měly dodržet; s tím souhlasí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].