Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Zbraň proti nedobrovolné sterilizaci

Fotografie: Snad na své cestě nepotká doktora Spoustu. Foto Ibra Ibrahimovič • Autor: Respekt
Fotografie: Snad na své cestě nepotká doktora Spoustu. Foto Ibra Ibrahimovič • Autor: Respekt

Mezinárodně sledovaná kauza „sterilizací romských žen“ má mnoho společných rysů s kauzou „dětí v klecích“, která zasáhla Českou republiku před čtvrt rokem. Společné je to, že je oživily mezinárodní nevládní organizace Sorosova okruhu sídlící v Budapešti – u klecí to byla MDAC (Mental Disability Advocacy Center), u sterilizací ERRC (European Roma Rights Center). Podobají se i tím, že problém byl formulován tak, aby byl mediálně co nejpůsobivější, i když se tím trochu pomíjí jádro věci, protože se potom neřeší problém, ale míra kritičnosti. Je tedy třeba zachovat chladnou hlavu a vytěžit z kritiky to podstatné. Už proto, že před námi leží skutečný problém, který nedávno popsal i Jan Kovalík v článku Zavřete oči, sterilizuji (Respekt č. 40/2004).

Pseudosouhlas není k ničemu

Dílčí rozdíl oproti kauze „dětí v klecích“ je v tom, že ERRC už dva roky předvádělo na všech myslitelných mezinárodních scénách efektní vystoupení, při nichž tvrdilo, že Česká republika pokračuje v komunistické politice násilných sterilizací romských žen. Působilo to velmi sugestivně, jako by česká vláda uskutečňovala plíživou genocidu. Jako zmocněnec vlády jsem opakovaně žádal ERRC o to, aby předložilo konkrétní případy k prošetření – nejlépe nezávislé instituci, tedy ombudsmanovi – než…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v41.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.