Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Třikrát na okraj

Nezkoušejte založit firmu na Haiti (trvá to 203 dnů), nesuďte se s dlužníky v Guatemale (průměrná délka procesu je 1459 dnů) a hlavně nekupujte nemovitosti v nigerijském Lagosu; nutných 21 procedur tam zabere 274 dnů. To vše vyplývá z poučné výroční zprávy Doing Business („Jak se kde podniká“), kterou právě vydala Světová banka. Mezi 145 státy si Evropa vede slušně, zvláště ta nová, kupodivu i Česko. Třeba registrace firem je nejkratší v Austrálii – 2 dny. Pro srovnání: Lotyšsko 18 dnů, Litva 26, Polsko 31, Česko 40, Maďarsko a Slovensko 52, Slovinsko 61, Estonsko 72. Ve vymahatelnosti smluv vede Nizozemsko, kde dlužníka přimějí platit do 48 dnů. „Nová Evropa“? Estonsko 150 dnů, Litva o čtyři víc, Lotyšsko 189, Česko 300, Maďarsko rok, Slovensko 565, Polsko 1000, Slovinsko 1003 dnů. Světová banka měří též „index pružnosti zaměstnávání“ čili jak snadno lze najímat a propouštět. Na škále od nuly do sta je nejpružnější Hongkong s čistou nulou; Slovensko 10, Česko 28, Polsko 34, Maďarsko 40, Litva 41, Estonsko 44, Lotyšsko 49, Slovinsko 53. Mezi deseti státy, které za poslední rok nejvíc usnadnily podnikání, je Kolumbie, Indie, Norsko a sedm zemí ze staré i nové EU. Česko mezi nimi není, zato Slovensko je reformní jednička.

•••

Francouzský ministr financí Nicolas Sarkozy si udržuje u tamních voličů vysokou popularitu (54 %), a nikoli pro nic za nic. Jak upozorňuje britský The Economist, povedlo se mu,…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte