Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Co se děje ve světě

mobrazek_1647.gif
mobrazek_1647.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1647.jpeg
vobrazek_1647.jpeg • Autor: Respekt

V Dánsku se celé léto zuřivě diskutovalo, zda má kodaňskému Muzeu dělnického hnutí i nadále vévodit třímetrová socha V. I. Lenina. Kde se tu vzala? Skulpturu věnoval Sovětský svaz roku 1985 tzv. Rudé lidové vysoké škole u městečka Horsholm, již zřizoval komunisticky zbarvený odborový svaz námořníků. V roce 1996 odboráři školu prodali a Lenin putoval jako dar do Muzea práce. Zpočátku vítal návštěvníky přímo u hlavního vchodu, po letošní rozsáhlé přestavbě se přestěhoval na méně prestižní místo v zadním dvoře. I tak ale jeho přítomnost vyprovokovala dvacet čelních sociálnědemokratických politiků, t. č. v opozici, k sepsání otevřeného dopisu správní radě muzea, v němž žádali odstranění sochy. Jejich hlavní argument zněl kuriózně: Lenin prý „zradil ideu demokratického socialismu“.

Právě za tuto formulaci to sociální demokraté schytali od historiků a komentátorů. Lenin totiž demokratický socialismus nezradil a ani zradit nemohl, neboť od prvopočátku prosazoval uskutečnění revoluce všemi, jen ne demokratickými prostředky. Ve sporu se nanovo rozhořela rivalita mezi komunisty a sociálními demokraty. Z oficiální reakce Komunistické strany Dánska, která od roku 1979 nebyla zvolena do parlamentu a skomírá na úbytě, odvěká averze k sociální demokracii přímo čiší. „Lenin nehlasoval pro válku v roce 1914, nespolupracoval s nacisty, nezavlekl zemi do NATO a EU ani do imperialistických válek…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte