Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Třikrát na okraj

Kdy bude mít Česko vyrovnaný rozpočet? Asi nikdy, usoudil v on-line rozhovoru se čtenáři iDnes vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Už delší dobu máme podezření, že „realismus a pragmatičnost“ pana Jahna je spíš fatalismus a flegmatičnost. Co nemůže změnit, tím se netrápí, takže schodek rozpočtu napřesrok bude 94 miliard korun.

Zatímco vicepremiér vysvětloval, co všechno nejde, agentuře Standard & Poor’s došla trpělivost a snížila rating České republiky z A+ na A. Je to první varování: agentura upozorňuje investory, že zdejší vláda není schopna či ochotna zastavit zadlužování. Pokud si od této chvíle bude Česko půjčovat v zahraničí, bude to za mírně vyšší úrok než dosud. Jistě, i A je hezká známka – lepší jen má Slovinsko (AA), stejnou jako my Maďarsko, o stupeň níž jsou Estonci, Litevci, Lotyši, Poláci a Slováci (A-). Jenže ten trend: Česko klesá, vzhůru jdou země s jednoduchými a nízkými daněmi. Jahn v rozhovoru radí vyčkat, jaký dopad bude mít slovenská „rovná daň“ 19 % na tamní rozpočet. To asi nečte slovenské noviny. Ministr financí Ivan Mikloš ohlásil už za první půlrok neplánovaně vysoké příjmy. Slováci podle něj zkrotí rozpočtové schodky do roku 2007.

•••

Kanadský multimilionář Conrad Black si žil nad poměry a nestřídmost nemají editoři Wall Street Journalu rádi. V úterním i středečním vydání je to hlavní zpráva dne: sedm let bezostyšně používal kasu svého tiskového koncernu Hollinger jako…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte